Ārējie cietie diski

(397)

Jums nepietiek ar datora iekšējo atmiņu, bet varbūt jūs vēlaties uzglabāt vērtīgu informāciju vairākās dažādās vietās? Tad jums būs nepieciešami cietie diski (HDD), kas ļaus ātri pārnest nepieciešamos datus un vienmēr ņemt tos līdz. Tāds risinājums ļaus izvairīties no liekas datora noslodzes un garantē jūsu informācijas saglabāšanu. Ja šīs īpašības jums šķiet prioritāras, aicinām iepazīties ar mūsu sortimentu!

Pircēji mīl 220.lv!

Klienti novērtēja: 5/5
1 079 vērtējumi. Apskatīt visu

Kā pareizi izvēlēties ārējo cieto disku?

Daudzi no mums savā datorā uzglabā lielus informācijas apjomus, kas ietver ne tikai darba vai mācību dokumentus un failus, bet arī filmas, fotogrāfijas, mūziku, spēles un daudz ko citu. Gadās, ka visam nepieciešamajam vietas nepietiek, tādēļ noderēt var labs ārējais cietais disks ar pietiekami lielu atmiņu, kas vienlaikus arī palīdzēs atbrīvot datoru no papildu slodzes. Tas noderēs arī tad, ja vajadzēs ātri pārnest lielāku datu apjomu no vienas ierīces uz citu. Esam apkopojuši svarīgāko, kas Tev jāzina, ja vēlies pirkt ārējo cieto disku.

Tipi

Ārējie cietie diski iedalās divās lielās grupās – HDD (Hard Disc Drive) un SSD (Solid State Drive). Katram no šiem veidiem ir savas raksturīgākās īpašības, par kurām vērts zināt, izvēloties cieto disku.

 • SSD ārējie cietie diski – teju ikviens ir lietojis vai vismaz redzējis klasisko USB zibatmiņu jeb tā saucamo “flešu”. SSD disks pēc būtības līdzinās zibatmiņai, taču, protams, ir krietni lielāka apjoma. Galvenā diska īpašība – tas nesatur kustīgas detaļas, un informācijas saglabāšana notiek mikroshēmās. Pateicoties šādam datu uzglabāšanas principam, šī tipa diski darbojas ātrāk. SSD mūsdienās ir pārņēmuši lielāko daļu tirgus, un daudzi pircēji novērtē to kompakto izmēru, ātro darbību, izturību pret triecieniem un zemāku datu pazušanas risku.
 • HDD ārējie cietie diski – šī tipa ārējie cietie diski bija populāri vairāku gadu garumā. To galvenā priekšrocība ir lielais atmiņas apjoms, ko var iegūt par salīdzinoši zemu cenu. Taču atšķirībā no SSD diska, HDD diskā ir kustīgas detaļas, proti, īpaša ierīce, kurā informācija tiek saglabāta, pārvietojoties rakstīšanas galviņai. Tā rezultātā disks ir trauslāks un darbības ziņā lēnāks.

Vadoties pēc pircēju vajadzībām, gan HDD, gan SSD diskus iedala dažādos izmēros, kas norādīti collās. Populārākie ir 2.5 un 3.5” ārējie cietie diski. Mazākais būs kompaktāks, klusāks un vieglāks, bet lielākais būs ietilpīgāks, taču smagāks

Datu apjoms

Ārējā cietā diska apjoms ir viens no svarīgākajiem kritērijiem tā izvēlē. Ietilpība var tikt parādīta gigabaitos (GB) vai terabaitos (TB). Vienā terabaitā ir 1000 gigabaitu. Jo lielāks apjoms, jo vairāk failu varēsi uzglabāt.

To, cik lielas ietilpības disks Tev nepieciešams, jāizvērtē, vadoties pēc savām vajadzībām. Iespējams, Tu jau nojaut vismaz aptuveni datu daudzumu, kas jāpārvieto diskā, bet varbūt Tu vienkārši vēlies papildu atmiņas krātuvi, kur uzglabāt dažādus failus, kas aizņem vietu datora atmiņā. Pirktākie ārējie cietie diski interneta veikalā 220.lv ir ar 1 TB un 2 TB atmiņas apjomu, taču, protams, pamata vajadzībām var pietikt arī ar 500 GB lielu ietilpību. Lielāka atmiņa nepieciešama tad, ja diskā plāno uzglabāt apjomīgus video vai foto failus, datorprogrammas un spēles.

Aptuveni rēķinot, 1 TB ārējā cietajā diskā pietiks vietas 17 000 h mūzikai, 1000 h video, 310 000 fotogrāfijām un 500 h filmām. Kā redzi, šis ir ļoti liels apjoms, tādēļ padomā, vai vērts ieguldīt naudu šādā modelī. Ņem vērā, ka lielāka atmiņa nozīmē arī augstāku cenu. Interneta veikalā 220.lv pieejami cieto disku modeļi ar atmiņu no 256 GB līdz pat 16 TB. Kopumā vari izvēlēties no vairāk nekā 500 dažādiem diskiem.

Savienojamība

Šis ir svarīgs aspekts, kas ietekmē to, vai varēsi ārējo cieto disku savienot ar citām ierīcēm.

 • USB pieslēgvieta - lielākajai daļai disku modeļu ir USB 2.0, 3.0 vai 3.1 pieslēgvietas, kas sniedz iespēju pieslēgt disku ne tikai datoram, bet arī TV un citām iekārtām, lai aplūkotu un pārvietotu failus. Atsevišķiem modeļiem ir pieejami pat vairāki USB porti.

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, pirms iegādes pārbaudi, vai to varēs savienot ar konkrēto ierīci, piemēram, televizoru. Pilnīgi visi modeļi ir saderīgi ar USB 2.0 versiju, taču tā darbojas lēnāk;

 • RJ-45 pieslēgvieta – savienojuma veids, kas ļauj pieslēgt ierīci darbībai tīklā. Tā kā Ethernet kabeļiem arī ir RJ-45 konektori, tad arī Ethernet kabeļus nereti sauc par RJ-45 kabeļiem. Vienkārši runājot, šāda tipa savienojuma vietu izmanto, lai pieslēgtos internetam;
 • eSATA interfeiss – to izmanto ļoti ātrai datu pārsūtīšanai;
 • Thunderbolt – tehnoloģija, kas nodrošina ļoti ātru savienojumu ar Apple ierīcēm. Tos parasti pieslēdz USB-C pieslēgvietā;
 • Secure Digital (SD) pieslēgumvieta – iespēja pievienot ierīcei SD atmiņas karti;
 • Wi-fi – arī atsevišķus ārējo cieto disku modeļus iespējams pieslēgt bezvadu interneta tīklam, lai ātrāk pārsūtītu failus no vienas ierīces uz citu (Wi-fi Direct);
 • FireWire pieslēgvieta – tā ļauj pieslēgt ārējo cieto disku dažādām digitālām ierīcēm, piemēram, kamerai, lai pārsūtītu uz to failus.

Darbošanās ātrums, datu pārsūtīšanas intensitāte

Ārējā cietā diska darbības ātrumu jeb rotācijas ātrumu apzīmē ar RPM (Rotations per minute) jeb apgriezieni minūtē. Šis parametrs ir diezgan svarīgs – jo lielāks apgriezienu skaits minūtē, jo ātrāk disks strādās. Populārākie ārējie cietie diski ir ar 5400 un 7200 apgr./min. Protams, modeļi ar 7200 apgr./min. darbojas ātrāk. Izteiktākās atšķirības apgriezienu skaitā var just tad, kad disks apstrādā lielāka apjoma failus un programmas.

Savukārt datu pārsūtīšanas intensitāte parāda to, cik ātri dati nonāk no diska ierīcē un otrādi. Šo ātrumu ietekmē ne tikai diska modelis, bet arī pieslēguma veids, proti, USB 3.1 būs daudz ātrāks nekā USB 2.0. Failu pārsūtīšanas ātrums var būt no 10 MB/s līdz pat 10 GB/s.

Korpusa materiāls

Interneta veikalā 220.lv sastopamo cieto disku ietvari tiek izgatavoti no daudzveidīgiem materiāliem, tai skaitā:

 • Silikona;
 • Gumijas;
 • Metāla;
 • Plastmasas;
 • Alumīnija;
 • Vairāku materiālu kombinācijas.

Populārākie ir plastmasas ārējie cietie diski, taču tie nav tik izturīgi pret triecieniem. Ja vēlies modeli, par kura drošību nebūs tik ļoti jābaidās, izvēlies disku, kas veidots no triecienizturīga materiāla. Parasti tas arī norādīts preces aprakstā. Ilgi kalpo gumijas un silikona, kā arī citu materiālu ārējie cietie diski.

Mūsdienās šāda veida disku dizains ir ļoti daudzveidīgs – sākot no elegantiem un minimālisma stilā ieturētiem, beidzot ar krāsainiem un oriģināliem modeļiem, kas nepaliek nepamanīti.

Iespēja pārnēsāt

Visi ārējie cietie diski nav vienādi. Ir tādi, kurus ērti vari paņemt līdzi somā, dodoties uz skolu vai darbu, un tie neaizņem daudz vietas, taču ir arī lieli modeļi, kas piemēroti stacionārai lietošanai, proti, tos nav ieteicams bieži pārnēsāt.

Pārnēsājamība galvenokārt atkarīga no tā, kāda ir ārējā cietā diska ietilpība. Jo tā mazāka, jo mazāks un vieglāks arī būs ārējais cietais disks, turpretī, ja tā ietilpība būs, piemēram, 16 TB, kas ir ļoti liels apjoms, arī pats disks būs masīvs un grūti pārnēsājams. Tādu modeli labāk novietot uz galda vai plaukta, kur tas var droši stāvēt un netikt kustināts, izgrūstīts vai nomests zemē.

Papildu parametri

Ārējie cietie diski savā starpā atšķiras ne tikai pēc ražotāja (ADATA, Samsung, Toshiba u.c.), bet arī pēc dažādām ekstrām, kas katram no modeļiem piemīt. Izpēti preces aprakstu, pirms veic pirkumu, lai noskaidrotu, vai ārējais cietais disks ir aprīkots ar visu Tev nepieciešamo.

 • LED indikators – neliela lampiņa uz diska korpusa, kas signalizē par to, ka ierīce tiek izmantota. Tā parādīs, ka, piemēram, konkrētajā brīdī tiek pārvietoti faili vai arī veiktas citas darbības, lai disks netīšām netiktu atvienots procesa laikā;
 • Rezerves kopiju izveidošana jeb Backup funkcija – failiem, kas atrodas diskā, tiek veidotas papildu kopijas, lai diska problēmu gadījumā Tu varētu piekļūt informācijai;
 • Šifrēšana – rūpējas par to, lai dati tiktu aizsargāti gadījumā, ja ārējais cietais disks pazūd vai tiek nozagts. Informācijai var piekļūt tikai, ievadot paroli. Ir arī modeļi, kam iebūvēts pirkstu nospiedumu lasītājs;
 • Īpaša aizsardzība – nodrošina to, ka disku nevar ietekmēt triecieni, putekļi vai mitrums, un korpuss ir izturīgāks pret skrāpējumiem;
 • Mākoņserviss – atsevišķi ārējo cieto disku ražotāji piedāvā iespēju, iegādājoties viņu produkciju, saņemt bezmaksas iespēju uzglabāt datus “mākonī”, kas ir papildinājums diskā pieejamai atmiņai.