Monitori un monitoru statīvi

Monitors  ir viens no svarīgākajiem datora komponentiem, no tā atkarīga attēla kvalitāte ekrānā. Šo izstrādājumu izmantošanas plašās iespējas nosaka to, ka šo preču sortiments ir ļoti liels – pie mums var atrast monitorus ar augstu izšķirtspēju, kas būs lieliski piemēroti spēlēm un grafiskam darbam, kā arī vienkāršākus variantus, kuri nodrošinās labu kvalitāti, lietojot ikdienā. Jūs gaida dažādas diagonāles un citi parametri – izvēlieties Jums piemērotāko. 

Kā izvēlēties datora monitoru?

Mūsdienās ļoti liela daļa sabiedrības pavada pie ekrāniem – lielākiem un mazākiem. Daudz ir tādu, kas gan skolai, gan darbam, gan izklaidei un citām vajadzībām izmanto datoru. Lai baudītu augstas kvalitātes attēlu, kā arī saudzētu redzi, ir svarīgi izvēlēties piemērotu monitoru. Ir dažādi monitoru veidi, un katram no tiem ir savas īpatnības, priekšrocības un arī trūkumi. Šajā ceļvedī esam apkopojuši svarīgāko, kas Tev jāzina, ja vēlies pirkt datora monitoru.

Izmērs un malu attiecības

Izvēloties datora monitoru, viens no svarīgākajiem parametriem, kas jāņem vērā, ir izmērs. To parasti norāda collās, mērot pa diagonāli. Jo lielāks būs monitors, jo labāku redzamību tas nodrošinās, taču arī aizņems vairāk vietas uz galda, tāpēc vajadzētu izvērtēt savas vajadzības un pieejamo platību pirms izvēlies modeli, kuru iegādāties.

Lielāks ekrāns būs nepieciešams tiem, kas veic radošu darbu, piemēram, strādā ar dizaina programmām vai pilda uzdevumus, kur īpaši svarīgas ir detaļas, krāsas un attēla kvalitāte. Šādos gadījumos ir vērts iegādāties 32” vai 40” monitoru. Savukārt vienkāršākiem uzdevumiem pietiks arī ar 19” līdz 27” izmēra monitoru.

Ne mazāk svarīga ir arī ekrāna malu (garums:platums) attiecība. Populārākie modeļi tirdzniecībā šobrīd ir ar 16:9,16:10 un 21:9 attiecību, kas tiek dēvēti arī par platekrāna displejiem. Agrāk izplatīti bija ekrāni ar standarta malu attiecību 4:3, taču pēc 2010. gada arvien populārāki kļuva platekrāna modeļi, kas tagad arī ir pārņēmuši piedāvājumu veikalos.

Klasiskām darbībām, piemēram, interneta lietošanai vai Youtube video aplūkošanai pilnībā pietiek ar standarta 16:9 attiecību, savukārt tiem, kas programmē un daudz raksta tekstus, piemērotāks būs ekrāns ar 21:9 malu attiecību.

Izšķirtspēja

To, cik kvalitatīvs un ass būs attēls, ietekmē dažādi faktori, tai skaitā, monitora izšķirtspēja – jo tā būs lielāka, jo attēls būs asāks un skaidrāks. Izšķirtspēju norāda pikseļos, tādēļ, pirms iegādājies monitoru, vienmēr izpēti preces aprakstu, lai zinātu, kāda izšķirtspēja ir konkrētajam modelim!

Ieteicamā minimālā monitora izšķirtspēja ir vismaz 1366 x 768 (maksimālā kvalitāte – 720p), taču, ja vēlies izbaudīt Full HD jeb 1080p izšķirtspēju, Tev jāmeklē šāds rādītājs – 1920 x 1080. Modernākie monitoru modeļi mūsdienās piedāvā arī 2560 x 1440 (Quad HD) izšķirtspēju, un to parasti var baudīt 27” ekrānos. Atceries, ka pamata uzdevumu veikšanai Tev nav obligāti jāizvēlas augstākās izšķirtspējas monitors, jo pilnībā pietiks ar klasisko Full HD. Savukārt dizaina jomas pārstāvjiem, fotogrāfiem un citiem, kam svarīgas detaļas un krāsas, noderēs 4K (3840 x 2160) vai Quad HD izšķirtspēja.

Paneļa tips

Daudzi no mums ir dzirdējuši par LED un LCD monitoriem, taču patiesībā šiem diviem terminiem ir daudz atšķirību, kuras pircēji ne vienmēr izprot. Der zināt, ka LED attiecas uz ekrāna pamatā esošo apgaismojuma (gaismas diožu) tehnoloģiju, bet LCD monitori  apzīmē attēla radīšanas tehnoloģiju (šķidrie kristāli). Attiecīgi LED diožu gaisma, spīdot caur šķidro kristālu displeju, veido attēlu, un tādi ir LED monitori.

Savukārt LCD monitorā aizmugurējo apgaismojumu veido dienasgaismas spuldzes, un šī tehnoloģija vairs nav tik izplatīta. LED monitori nodrošina spilgtas, dzīvīgas krāsas, kā arī šie modeļi ir plāni, bet LCD monitoru priekšrocības ir to salīdzinoši zemā cena un energoefektivitāte. Taču, izvēloties monitoru, noteikti vajadzētu ņem vērā arī citus izplatītus paneļa tipus, kuri dzirdēti retāk:

  • IPS – monitori ar šī tipa paneli izceļas ar košām krāsām, kvalitatīvu attēlu, kā arī iespēju skatīties uz ekrānu platā leņķī. Laba izvēle dizaina jomā strādājošajiem un fotogrāfiem, taču jārēķinās, ka šādi monitori patērē vairāk elektrības un ir dārgāki. Modeļi, kas ir Anti-Glare, neatstaro gaismu, proti, tie izskatās kā matēti;
  • TN – šajā rangā ierindojas zemākās cenas monitori, taču tie nespēj nodrošināt augstākās kvalitātes krāsas un kontrastu, kā arī tiem ir šaurs skata leņķis. Derēs tiem, kuriem nav zemu prasību pret attēla detaļām un krāsām, taču ir svarīgi atrast lētu monitoru;
  • VA – līdzīgi kā IPS tehnoloģija, arī šī nodrošina platu skata leņķi, precīzas krāsas un labu spilgtumu, kas svarīgs dizaineriem un fotogrāfiem. Tāpat šī tipa paneļi rāda sulīgākus melnos toņus un izceļas ar izcilu kontrastu. VA monitori patērēs mazāk elektrības nekā, piemēram, IPS modeļi;
  • MVA – pietiekami labs paneļa tips, kas sniedz gan kvalitatīvas krāsas, gan kontrastu. Derēs dažādu darbu veikšanai un tiem, kam patīk skatīties filmas.

Ekrāna tips

Šo aspektu vajadzētu katram pārdomāt individuāli. Izliekts monitors “ietver” skatītāju, nodrošinot vienkāršāku koncentrēšanos uz darbu, kas ir īpaši svarīgi, piemēram, strādājot cilvēku pilnā ofisā. Tāpat šāds monitors sniedz izteiktu attēla dziļuma izjūtu, to gandrīz nemaz neizkropļojot. Lieliski piemērots satura baudīšanai.

Savukārt tiem, kas rada saturu, var būt piemērots plakans ekrāns. Ja ir iespēja, vari izvēlēties divus monitorus – katru sava veida, lai iegūtu visas to sniegtās priekšrocības.

Reakcijas laiks

Šis parametrs nosaka, cik ātri ekrāns reaģēs uz attēla pārmaiņām, atjaunojot pikseļus un izmainot spilgtumu. Cilvēka acij piemīt īpatnība neuztvert parādības, kas īsākas par 16 milisekundēm (ms), taču moderns monitors var nodrošināt reakcijas laiku, kas ir pat tikai nieka 5 milisekundes. Šāds modelis derēs gan foto un video apstrādei, gan spēļu spēlēšanai.

Jo mazāks ir reakcijas laiks, jo labāka skatīšanās pieredze tiek nodrošināta. Ieteicams izvēlēties monitoru, kuram šis parametrs nav lielāks par 8 milisekundēm.

Spilgtums

Monitora spilgtumu mēra kandelās uz kvadrātmetru (cd/m2), un šis parametrs norāda, cik liels gaismas daudzums tiek izstarots. Optimāls spilgtuma līmenis ir aptuveni 250. Jo lielāks šis rādītājs, jo labāk būs iespējams saredzēt attēlu arī tad, ja ir spilgts ārējais apgaismojums, piemēram, dienasgaisma.

Ražotājs

Interneta veikalā 220.lv pieejami vairāk nekā 400 dažādi monitori no pasaulē atzītiem un uzticamiem ražotājiem – Acer, Asus, BenQ, Dell, HP, Lenovo, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Toshiba un citiem. Tu vari izvēlēties sev piemērotāko vadoties pēc zīmola, cenas, izmēra un citiem parametriem, ko esam aprakstījuši šajā ceļvedī.

Savienojumi

Pirms izvēlies īsto monitora modeli, pārliecinies, ka tam ir visas Tev nepieciešamās pieslēgvietas un savienojumu iespējas.

Mūsdienās ikvienam modelim vajadzētu būt aprīkotam ar USB pieslēgvietām, kas nodrošina ērtu savienošanu ar zibatmiņu, telefonu un citām ierīcēm.

HDMI, VGA un DVI apzīmē vadu pieslēguma veidus, ar kuriem iespējams pievienot monitoru pie datora. Tas, kuru no savienojuma veidiem izvēlēsies, ietekmēs, kādā kvalitātē būs redzams saturs monitorā. HDMI izeja ir neliela, turklāt tā nodrošina asu attēlu. Savukārt VGA pieslēgums ir diezgan novecojis un nespēj nodrošināt tik labu kvalitāti kā citi veidi.

Tāpat ir modeļi, kas aprīkoti ar Audio portu, lai monitoram varētu pieslēgt austiņas ar vadu. DisplayPort pieslēgvieta nodrošinās augstāku attēla kvalitāti savukārt D-Sub jeb analogais ports ir piemērots monitoriem ar Full HD jeb 1920 x1080 uz zemāku izšķirtspēju.

Ja nepieciešams, ir iespējams iegādāties arī dažādus pārveidotājus vajadzīgo savienojumu veidošanai.

Papildu iespējas

Arī monitori, līdzīgi kā citas ierīces, laika gaitā attīstās, piedāvājot lietotājiem dažādas ekstras, kas papildina un atvieglo monitora izmantošanu:

  • 3D atbalsts – ļauj pārraidīt trīsdimensiju jeb 3D attēlu, kuru vari redzēt, uzliekot speciālas brilles. Lieliska izvēle tiem, kas mājas apstākļos vēlas skatīties daudz filmu. Pārbaudi, vai datoram ir atbilstoša videokarte šim mērķim;
  • Skārienjutīgs ekrāns – noder tiem, kas ikdienā darbojas dizaina jomā, kā arī tiem, kas vēlas izmantot monitoru spēlēm, interneta lietošanai un citām darbībām;
  • Iebūvēti skaļruņi – nav nepieciešams iegādāties atsevišķus skaļruņus, jo tie jau būs iebūvēti monitorā;
  • TV uztvērējs - lielai daļai monitoru ir iebūvēts TV signāla uztvērējs, un tas nozīmē, ka Tu vari izmantot šo ierīci arī, lai skatītos televīziju;
  • Regulācija – iespēja mainīt monitora slīpumu un augstumu vai to rotēt, vadoties pēc savām vēlmēm un vajadzībām;
  • Tālvadība – atsevišķus monitoru modeļus var kontrolēt no attāluma, līdzīgi kā to var darīt ar TV.