Noderīgi padomi

Ārējais SSD disks. Kā izvēlēties?

cietie diski kas lauj atri parnest datus
5/5
01 03 2021
Dators ir neatņemama mūsdienu dzīves sastāvdaļa. Tas ir gan darba un mācību instruments, gan izklaide. Informācijas apjoms, kas pieejams vienā ierīcē, ir ierobežots, tādēļ nereti jādomā par papildu risinājumiem.

Ārējo disku izmantošana veicina datora slodzes samazināšanu. Tie ir arī drošs lielu datu apjomu uzglabāšanas variants - tādā veidā var glabāt spēles, dokumentus, filmas un citus failus. Turklāt tos var izmantot jebkurā vietā un jebkurā laikā.

Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, tiek piedāvāti arvien uzlaboti risinājumi. Īpaši labas iespējas piemīt SSD diskiem. Par tiem vairāk - turpinājumā.

Ārējās SSD ierīces izmantošanas priekšrocības

ssd disks pievienots pie portativa datora

Lai gan cietie diski uz magnētiskajām plāksnēm (HDD) joprojām turpina dominēt tirgū, tomēr pakāpeniski tos aizstāj pusvadītāju diski (SSD), kuri nodrošina efektīvāku un drošāku darbību.

Tas viss kļūst iespējams, pateicoties zibatmiņas izmantošanai. Principā darbības princips atgādina USB atmiņas kartes. Atšķirībā no HDD modeļiem, SSD diskos (līdzīgi kā USB kartes gadījumā) nav nekādu mehānisku mobilu komponentu, kā rezultātā tiem piemīt daudz lielāka noturība pret mehānisku ietekmi un vibrāciju, kas disku ierīču gadījumā var izraisīt grūtības ierakstot vai nolasot datus, vai var izraisīt pat nopietnus konstruktīvus bojājumus.

Dati tiek apstrādāti blokos, nevis baitos. Šis process notiek ļoti ātri. SSD esošais kontrolieris nolasa bloka adresi un piekļūst nepieciešamajai informācijai atmiņā.

SSD diski arī darbojas daudz ātrāk. Tie nodrošina milzīgu kvalitatīvu lēcienu, kas pamanāms vispirms jau operētājsistēmas darbības laikā. Papildus citām šo ierīču priekšrocībām, jāmin arī to klusā darbība, mazais enerģijas patēriņš un lielā noturība pret temperatūras svārstībām.

Noderīgi zināt!

Ārējais SSD - tas ir pārnēsājams un aprīkots ar USB savienotāju, kas ļauj to savienot ne tikai ar datoru (gan portatīvo, gan personālo), bet arī ar spēļu konsolēm. Tādējādi tas darbojas pēc tāda paša līdzīga principa kā klasiskais pendrive.

Kādu ārējo SSD disku izvēlēties?

Tas, kādu SSD disku izvēlēties, atkarīgs no vairākiem faktoriem. Būtībā iegādes kritēriji ir ļoti līdzīgi tiem, uz kuriem mēs pamatojamies, izvēloties iekšējās atmiņas iekārtas.

Interfeiss

Atšķirības lielā mērā saistītas ar interfeisu. Standarta disku gadījumā mēs izvēlamies ierīces, kas papildus visam pārējam atbalsta standartus mSATA vai M.2. Citi SSD interfeisi ir, piemēram SATA 3 (darbības ātrums 600 MB/s), PCI Express 2.0 (tā veiktspēja ir 800 MB/s), PCI Express 3.0 (Labākais pieejamais interfeiss. Datu pārraides ātrums ir 2 - 3 GB/s). Iespējams iegādāties arī ierīces ar cita veida interfeisu (piemēram, SATA 1 un SATA 2), bet to produktivitāte tiek vērtēta kā zemāka.

Ārējo modeļu gadījumā visbiežāk tiek izmantoti tie, kas atbalsta USB interfeisu. Nav grūti uzminēt arī to, ka, jo jaunāks SSD, jo labāk. Kāpēc? Tāpēc, ka tā būs garantija ātrākai datu pārsūtīšanai. Kaut ko vairāk var sagaidīt, pērkot disku USB C – taču tā ir dārga ierīce (120 GB modelis maksā aptuveni 82 eiro). Ar labiem darbības parametriem atšķiras diski USB 3.0 un USB 3.1. Tie parasti maksā divas reizes lētāk nekā tie, kas atbalsta interfeisu USB C.

Interfeisa izvēle nav vienīgais jautājums, kam jāpievērš uzmanība. Ko vēl vajadzētu pārbaudīt?

SSD veids

Pieejami dažāda veida SSD:

 • SLC - tiek dēvēts par produktīvāko risinājumu. Tas atspoguļojas arī veiktspējā. Kā būtiskākos trūkumus var minēt salīdzinoši augsto cenu un salīdzinoši nelielu ietilpību;
 • MLC - izceļas ar kompaktu izmēru un plašo pieejamību. Kā mīnusu var minēt ierobežoto ierakstu skaitu vienā šūnā;
 • TLC - šādiem SSD diskiem mazāks izmērs, kā arī zemākas cena. Būtiskākais trūkums - neliels lasīšanas ātrums

Lai izvēlētos piemērotāko risinājumu, jāizvērtē savas vajadzības - piemēram, vai tas nepieciešams lietošanai tikai mājas apstākļos un tajā tiks glabāts neliels informācijas daudzums, vai arī plānots spēlēt spēles datorā vai spēļu konsolē.

Darbības ātrums

Piemeklējot labāko disku, vērā jāņem arī tā darbības ātrums. Princips ir vienkāršs - jo darbība ātrāka, jo labāk. Tomēr ātrākās ierīces attiecīgi ir arī dārgākas, tādēļ sākumā jāizvērtē pieejamais budžets. Tā, piemēram, iegādājoties kādu no ekonomiskākajiem variantiem, varat rēķināties, ka vidējais ātrums ir 450 MB/s.

Jāņem vērā, ka veiktspēju ietekmē dažādi faktori, tostarp uzstādītā kontroliera parametri.

Te būtiski ņemt vērā arī atmiņai paredzēto apjomu. Ierīcē ar lielāku atmiņu attiecīgi ir lielāks šūnu daudzums, tādēļ ir nepieciešams lielāks darbības ātrums, lai datus varētu nolasīt.

Kapacitāte

Kas attiecas uz ietilpību, šajā ziņā SSD zaudē magnētiskajiem cietajiem diskiem. Tādēļ arī SSD bieži vien tiek izmantots operētājsistēmas instalēšanai un lai uzlabotu veiktspēju. Savukārt spēles, filmas, mūzika, fotoattēli tiek glabāti HDD.

Kapacitāte jāizvēlas, ņemot vērā diska lietošanas mērķi. Ja tas nepieciešams tikai vienkāršotu failu pārnešanai mājas apstākļos, piemēram, filmu, grafiku vai dokumentu, tad varat mierīgi to izmantot kā nedaudz lētāku pendrive – piemērota būs ietilpība no 128 līdz 256 GB

Aprakstītos diskus bieži izmanto kā pārnēsājamu rezerves kopiju glabātavu vai kā ierīces, kas palielina galda datora vai klēpjdatora standarta disku kapacitāti. Tādā gadījumā ir vērts pirkt diskus ar lielāku kapacitāti. Piedāvājums ir daudzveidīgs, jo tirgū var atrast modeļus ar kapacitāti 512 GB, 1 TB un pat 2 TB. Šādi risinājumi noderēs, ja aktuāli spēlēt spēles.

Slēptā atmiņa

Diskam ir arī slēptā atmiņa. Tā nodrošina ilgāku diska kalpošanas laiku, jo slēptās atmiņas šūnas darbojas tad, kad ir problēmas ar galvenās darbavietas blokiem. SSD slēptā atmiņa var aizņemt līdz pat 30 % no kopējās atmiņas, tomēr parasti ražotājs to cenšas samazināt.

Izmērs

Veikalos parasti tirgo 2,5 collu diskus, kas ir ievērojami lielāki nekā parastais pendrive, tomēr tie nodrošina daudz augstāku drošības līmeni.

 Zināmu kompāniju ierīces atšķiras ar papildus stiprinātiem korpusiem, tāpēc tie ir pasargāti no viegliem satricinājumiem. Miniatūru ierīču cienītājiem piemēroti būs 1,8 collu diski. 

Korpusa materiāls un aizsardzība

SSD ierasti tiek ražoti no plastmasas, alumīnija, metāla, gumijas. Galvenā materiālu atšķirība ir to izturībā. Alumīnijs, bez šaubām, būs izturīgāks par plastmasu. Līdz ar to - arī dārgāks.

Ražotāji aizvien meklē jaunus risinājumus, kas spēj ne tikai pastiprināt diska konstrukciju un pasargāt ierīci no trieciena, bet arī nodrošināt diska noturību pret ūdens iedarbību. Šie risinājumi visbiežāk paredzēti tiem, kas daudz ceļo. Tādas ierīces var droši izmantot dažādos apstākļos.

Lietošana 

Svarīgi vērst uzmanību arī uz to, kādai ierīcei SSD tiks pievienots. Portatīvajam datoram der 2,5 collu SSD, savukārt stacionārā datora vajadzībām derēs 3,5 collu ierīce. Kompaktākām ierīcēm jāizvēlas SSD ar mazāku koeficientu, piemēram, 1,8.

Lai gan tirgū parasti pārdod universālus modeļus, tomēr ir vērts pārbaudīt, vai iegādāto disku var pievienot citām ierīcēm, ne tikai datoram. Pirmkārt, mēs domājam spēļu konsoles. Kā zināms, spēles aizņem visvairāk vietas. Tāpēc bieži sanāk tā, ka ar konsolē iebūvētā pamata cietā diska kapacitāti sāk nepietikt. Tāpēc, lai pilnvērtīgi varētu spēlēt spēles, lietotāji ir spiesti izmantot ārējos modeļus.

Ražotājs

Neatkarīgi no izvēlētā SSD diska veida, interfeisa, veiktspējas un izmēra, uzmanību vajadzētu pievērst arī tā ražotājam. Populārākie ražotāji ir Intel, Micron, Samsung, Toshiba, Sandisk, Hynix. 

Izvēloties plaši atzītas firmas zīmes disku, būs lielāka pārliecība par kvalitāti un ilgtspējību.

Papildu funkcijas

Starp tām var minēt datu šifrēšanu un programmatūru, kas ļauj taisīt rezerves kopijas. Noderīga ir arī TRIM funkcija. Ar tās palīdzību nevajadzīgās šūnas tiek izmantotas pārrakstīšanai. Ja šāda funkcija nav pieejama, jārēķinās, ka paies laiks, kamēr dati tiks no šūnas pārsūtīti uz kešatmiņu, kamēr tiks iztīrīta vieta, mainīti un saglabāti dati. Viss šis process padara lēnāku diska un datora darbību. 

Te gan jāņem vērā - lai TRIM funkcija darbotos, datorā jābūt atbilstošai operētājsistēmai, piemēram, Windows 7 (un jaunākām), Linux - sākot ar 2.6.33 un Mac OS X 10.6.6 un jaunāka versija.

Samsung SSD T5 1TB (MU-PA1T0B/EU) cena un informācija | Samsung SSD T5 1TB (MU-PA1T0B/EU) | 220.lv 0 € AKCIJA PIEGĀDEI
€ 13200 5/5 17st. 20min. Izņemiet rīt
Uz grozu
AKCIJA PIEGĀDEI
Samsung MU-PC2T0K/WW cena un informācija | Samsung MU-PC2T0K/WW | 220.lv 0 € AKCIJA PIEGĀDEI
€ 32900 17st. 20min.
Uz grozu
AKCIJA PIEGĀDEI
Sandisk SSD My Passport Go, 1TB, Melns/Oranžs cena un informācija | Sandisk SSD My Passport Go, 1TB, Melns/Oranžs | 220.lv 0 € AKCIJA PIEGĀDEI
€ 10800 4/5 17st. 20min.
Uz grozu
AKCIJA PIEGĀDEI
Samsung MU-PC500S/WW cena un informācija | Samsung MU-PC500S/WW | 220.lv 0 € AKCIJA PIEGĀDEI
€ 10100 17st. 20min. Izņemiet rīt
Uz grozu
AKCIJA PIEGĀDEI
Samarng T5 2.5 '' 500GB USB, SSD 3.1 zils cena un informācija | Samarng T5 2.5 '' 500GB USB, SSD 3.1 zils | 220.lv 0 € 6 € ATLAIDE NO 60 €
€ 7699 5/5 17st. 20min. Izņemiet rīt
Uz grozu
6 € ATLAIDE NO 60 €
Adata SSD SD700 512GB cena un informācija | Adata SSD SD700 512GB | 220.lv 0 € 6 € ATLAIDE NO 60 €
€ 6799 5/5 17st. 20min.
Uz grozu
6 € ATLAIDE NO 60 €
Adata SSD SD700 512GB cena un informācija | Adata SSD SD700 512GB | 220.lv 0 € 6 € ATLAIDE NO 60 €
€ 6599 5/5 17st. 20min.
Uz grozu
6 € ATLAIDE NO 60 €
Sandisk SSD My Passport Go, 500 GB, Melns/Oranžs cena un informācija | Sandisk SSD My Passport Go, 500 GB, Melns/Oranžs | 220.lv 0 € 6 € ATLAIDE NO 60 €
€ 7000 17st. 20min.
Uz grozu
6 € ATLAIDE NO 60 €
ADATA ASD600Q-240GU31-CRD cena un informācija | ADATA ASD600Q-240GU31-CRD | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 30 €
€ 4199 5/5 17st. 20min.
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 30 €
Parādīt vairāk

Ko vēl ņemt vērā, izvēloties SSD?

Lai izvēlētos labāko risinājumu, pievērsiet uzmanību vairākiem faktoriem:

 • Ja vēlaties spēlēt spēles, datoru nepieciešams aprīkot ar SSD, kam ir SLC šūnas. Apjoms atkarīgs no tā, kāda ir papildu diska pieejamība;
 • Ja lietošanai mājas apstākļos vēlaties kaut ko labu, bet ne ļoti dārgu, optimāls risinājums būs SSD ar MLC šūnām. Piemērots apjoms varētu būt 128 - 256 GB, savukārt interfeiss - PCI Express 2.0;
 • Budžeta variants varētu būt SSD līdz 128 GB ar SATA 3 interfeisu

Runājot par izmaksām, visdārgākie ir SSD ar SLC šūnām. Mazliet ekonomiskāks variants ir SSD ar MLC šūnām, kam seko risinājums ar TLC šūnām.

Ārējais SSD – vai ir vērts?

Vairums cilvēku, visticamāk, apsver to, vai ir vērts investēt ārējos SSD diskos. Galu galā tirgū ir arī lētākie HDD modeļi.

SSD priekšrocības

Kā varam izsecināt, SSD ir vairākas būtiskas priekšrocības:

 • Zems enerģijas patēriņš;
 • Klusa darbība;
 • Nav mehānisku detaļu, tādēļ mazāks bojājumu risks;
 • Salīdzinoši nelieli izmēri;
 • Augsta temperatūras izturība

Noteikti jāatzīmē arī ātrā darbība, kas vairumā gadījumu ir īpaši nozīmīga.

SSD trūkumi

Kā jebkurai ierīcei, arī SSD ir trūkumi. Lūk, daži no tiem:

 • Atmiņas šūnu pārrakstīšanas skaits ir ierobežots. Atkarībā no izvēlētā SSD modeļa tas var būt no 10 000 līdz 100 000. Kad šis limits sasniegts, SSD pārstāj darboties;
 • Augstāka cena. Salīdzinājumā ar HHD diskiem, SSD ir dārgāki;
 • Mazāk vietas - salīdzinot ar HHD;
 • Var būt sarežģījumi savienojot to ar atsevišķām operētājsistēmu versijām

Kopumā ņemot, HHD ir ietilpīgāki, maksā mazāk, taču arī strādā lēnāk. SSD ir ātrāki, tomēr nav tik ietilpīgi un arī maksā vairāk. Tomēr, kā rāda prakse, pusvadītāju modeļi ne tikai garantē daudz lielāku darbības ātrumu, bet arī nodrošina augstu drošības līmeni, un tas ārējiem diskiem ir ļoti svarīgi. To “dzīves ilgums” ir lielāks, kas ļauj kompensēt radušās izmaksas.

Tātad - tas, kuru variantu izvēlēties, atkarīgs no individuālām prasībām.

SSD disks ir lielisks risinājums, kad nepieciešama ātrāka ierīces darbība un jāsaglabā informācija. Piedāvājumā dažādu veidu SSD, tādēļ ikviens var izvēlēties savām prasībām atbilstošāko risinājumu. Pirms tam svarīgi pārliecināties, ka to varēsiet savienot ar ierīci. Ja neesat drošs, konsultējieties ar zinošu pārdevēju.

sieviete izmantots arejo ssd disku

Plašu ārējo SSD piedāvājumu atradīsiet pie mums - interneta veikalā 220.lv. Ieskatieties un atrodiet sev nepieciešamo!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?