Noderīgi padomi

Dārza darbi no marta līdz septembrim

puku stadisana darza
1/5
25 06 2020

Tie, kuriem ir dārzs, zina, ka dārza uzturēšana prasa gana daudz pūļu - ieguldītais, protams, atmaksājas gan ar sakārtotu vidi, gan labu ražu. 

Par dārza sezonu tiek uzskatīts laiks no marta līdz septembrim - katrā no šiem mēnešiem aktuāli dažādi darbi dārzā, kas jāveic, lai panāktu vēlamo rezultātu. Lai nepalaistu garām svarīgos uzdevumus, noderēt var dārza darbu kalendārs. Arī mēs esam sagatavojuši sarakstu ar darbiem, kas būtu jāveic laika posmā no marta līdz septembrim. Lasiet tālāk un uzziniet, kādi ir svarīgākie dārza darbi, un kad tos vislabāk plānot. 

Dārza darbi martā 

Pavasaris parasti sākas marta vidū - saulainās dienas, kas nu ir diezgan bieži, dod iespēju ar jaunu sparu ķerties klāt dārza darbiem.

Laika apstākļi martā 

Marta vidējā maksimālā gaisa temperatūra ir +1 līdz +3 grādi, savukārt vidējā minimālā - -3 līdz -7 grādi. Šajā mēnesī ir 21 līdz 23 saulainas dienas, šajās dienās saule spīd apmēram 6 stundas. Sākot ar 18. martu vidējā gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstinās virs 0 grādiem, līdz ar to iestājas arī meteoroloģiskais pavasaris. 

Kas attiecas uz nokrišņiem - martā tie vērojami aptuveni 12 - 15 dienas. 

Kas jāpaveic marta mēnesī? 

Pavasarī pirmie darbi tomēr notiek iekštelpās - jāsagatavo augu stādi, ko vēlāk izstādīt siltumnīcās un dārzos. 

darza darbi marta

Kas attiecas uz darbošanos ārpus telpām, pirmajā pavasara mēnesī daudz kas atkarīgs no laika apstākļiem - pavasara dārza darbi jāplāno atbilstoši tam, kādas norises ir dabā. Tā, piemēram, ja zemi vairs neklāj sniega kārta, var nogrābt zālienu, atbrīvoties no lapām, kritušiem zariem. 

Lapu kokiem apgriež nokaltušos, bojātos zarus, kokiem un krūmiem veido vainagus. Šos darbus vajadzētu veikt, kad gaisa temperatūra stabili ir augstāka par - 5 grādiem pēc celsija. Kad laiks kļūst vēl siltāks (sasniedz 0 grādus), laiks sakopt vasaras otrajā pusē ziedošos krūmus - hortenzijas, Japānas spirejas un citus. 

Marta beigas ir piemērots laiks pakāpeniskai pieseguma noņemšanai, tomēr jāpatur prātā, ka vēl vismaz pāris mēnešus gaidāmi aukstuma viļņi. 

Marts ir piemērots laiks, lai sāktu rosīties arī siltumnīcā. Tas, kādi darbi veicami, lielā mērā atkarīgs no siltumnīcas tipa - apkurināmās siltumnīcās var sēt lapu salātus, pavasara dārzeņus. Siltumnīcas, kas nav apkurināmas, sagatavo dārza sezonai - salabo, kas labojams. 

Dārza darbi aprīlī 

Aprīlī laika apstākļi paliek siltāki un tas nozīmē, ka laiks jauniem dārza darbiem. 

Laika apstākļi aprīlī 

Aprīļa vidējā gaisa temperatūŗa ir + 4,9 grādi pēc Celsija. Vidējā maksimālā gaisa temperatūra ir + 7 līdz + 11 grādi, savukārt vidējā minimālā - 0 līdz + 2 grādi. Aprīlī parasti ir 24 - 26 saulainas dienas, saule vērojama apmēram 7 - 8 stundas. Nokrišņi šajā mēnesī vērojami 11 līdz 14 dienas. 

Ko dārzā paveikt aprīlī? 

Aprīlī var veikt tos darbus, kas vēl nav paspēti martā, piemēram, zaru izgriešanu, vainagu veidošanu.

Plānojot dārza darbus, vērtīgi pievērst uzmanību ne vien laika apstākļiem, bet arī Mēness fāzēm. Piemēram, tad, kad ir lapu dienas, nav ieteicami darbi, kas traumē kokus un krūmus. Kad ir silts un saulains, var sēt redīsus, burkānus, sīpolus, kāpostus. 

Aprīļa beigās var sēt tās puķes, kas izturīgākas pret salu. Var sākt ziemciešu (īrisu, peoniju, flokšu u.c.) un dekoratīvo krūmu (jasmīnu, ceriņu, mežrozīšu u.c.) pavairošanu. 

Dārza darbi maijā 

Maijā daba arvien vairāk gatavojas vasaras pilnbriedam. Plānojot dārza darbus, joprojām jāņem vērā ne vien laika apstākļi, bet arī Mēness fāzes - augļu dienas, ziedu dienas un citus labvēlīgus laikus dažādu darbu veikšanai. 

Laika apstākļi maijā 

Vidējā gaisa temperatūra maijā ir + 10,8 grādi pēc Celsija. Šajā mēnesī saule spīd 28 - 29 dienas, saules spīdēšanas ilgums ir 9 - 10 stundas. Nokrišņi šajā mēnesī vērojami 10 līdz 14 dienas. 

Maijā aktuālie dārza darbi 

Maija sākums piemērots ziemciešu un košumkrūmu mēslošanai. 

Ja ir ilgstošs sausums, jālaista viss dārzs, īpaši - pavasara sīpolpuķes (narcises, tulpes). 

Maijs ir arī piemērots skuju koku, rododendru, vasaras otrajā pusē ziedošo ziedu stādīšanai. 

stadi sesanai

Maija sākumā, kamēr vēl nav saplaukušas lapas, stāda augļu kokus un ogu krūmus. Ja tas nav paveikts jau aprīlī, maijā var miglot augļu kokus. 

Tāpat maijā tiek stādīti arī jaunie zemeņu stādi. 

Ja tas nav paveikts jau iepriekš, maija sākumā sagatavo dobes dārzeņu stādīšanai un sēšanai. Sēj dažādus dārzeņus, piemēram, sīpolus, redīsus, bietes, kā arī garšaugus - dilles, timiānu, pētersīļus. Stāda kartupeļus, kāpostus, vasaras ķiplokus. Plānojot šos darbus, svarīgi ievērot Mēness kalendārā atzīmētās Sakņu dienas. 

Dārza darbi jūnijā 

Katram mēnesim savs darbu saraksts - jūnijs nav izņēmums. 

Laika apstākļi jūnijā 

Vidējā gaisa temperatūra jūnija mēnesī ir +14,7 grādi. Kopumā jūnijs ir ļoti saulains mēnesis - saule slēpjas vien vienu vai divas dienas. Jūnijā nokrišņi ir vērojami 10 līdz 15 dienas. 

Kādi dārza darbi jāveic jūnijā?

Ja iepriekšējos mēnešos kārtīgi pastrādāts, tad jūnija darbu saraksts ir krietni īsāks. Viens no uzdevumiem ir zālāja uzturēšana, kas ietver regulāru pļaušanu. To vajadzētu darīt pat vairākas reizes nedēļā. Tāpat zālājs arī regulāri jālaista. 

Jūnija sākumā vēl var paspēt iestādīt vasaras otrajā pusē ziedošās puķes, piemēram, dālijas, gladiolas. 

Ja plānojat šos darbus, ņemiet vērā ziedu dienas - arī par tām ierasti vēstī dārza darbu kalendārs. 

Dārza darbi jūlijā 

Jūlijā vasara ir pilnbriedā. Un tas nozīmē, ka arī dārza īpašniekiem ir vairāk vaļas brīžu, kad priecāties par iepriekšējos mēnešos sasniegto rezultātu. 

Laika apstākļi jūlijā 

Jūlijs Latvijā ir gada siltākais mēnesis. Tad vidējā gaisa temperatūra sasniedz + 17 grādus. Arī jūlijs kopumā vērtējams kā saulains - pilnībā apmācies ir tikai vienu vai divas dienas. Palielinās nokrišņu daudzums - tie parasti ir 12 - 16 dienas. 

Jūlijā aktuālie dārza darbi 

Tāpat kā jūnijā, arī jūlijā viens no svarīgākajiem darbiem ir zālāja uzturēšana - pļaušana un laistīšana pēc nepieciešamības. 

Ja vēl tas aktuāli, jānorok nodzeltējušās tulpes un jāpārstāda narcises. Jūlijs ir piemērots laiks noziedējušo košumkrūmu apgriešanai - to vislabāk izdarīt uzreiz pēc noziedēšanas. Pēc tam krūmus mēslo. 

Var arī apgriezt dzīvžogus. 

krumu griesana darza

Ziemcietēm un vasaras puķēm izgriež noziedējušas ziedkopas. 

Darbi augustā 

Arī augusta mēnesī dārzā ir pietiekami daudz darāmā. 

Laika apstākļi augustā

Vidējā gaisa temperatūra šajā mēnesī ir + 16,2 grādi. Laiks ir ļoti saulains (29 - 30 saulainas dienas), savukārt nokrišņi ir 13 līdz 16 dienas. 

Ko dārzā darīt augustā? 

Augustā dārza darbu kalendārs atkal ir piesātinātāks - jānovāc raža, vienlaikus jāsāk gatavoties ziemai un nākamajai dārza sezonai. 

Viens no svarīgākajiem darbiem vasaras mēnešos ir laistīšana - tas ir prioritārs uzdevums arī augustā. 

Augustā var apgriezt dzīvžogus, mēslot kokus un krūmus, ziemcietes. Plānojot nākamo sezonu, stāda divgadīgo ziedu, piemēram, neļķu, atraitnīšu stādus. 

Augļu dārzā augusts ir ražas laiks. Tāpat laiks parūpēties par ogulājiem, lai arī nākamgad būtu laba raža. 

Dārza darbi septembrī 

Arī septembris tiek uzskatīts par vienu no darbīgākajiem mēnešiem, kad jānovāc vēl pēdējā raža un jāgatavojas dārza ieziemošanai. 

Laika apstākļi septembrī 

Septembra mēnesī vidējā gaisa temperatūra ir + 11,7 grādi. Dienas garums ir kļuvis īsāks - saule spīd vien 6 stundas dienā. Septembrī ir 25 - 27 saulainas dienas, savukārt ar nokrišņiem jārēķinās 13 - 17 dienas. 

Kādi dārza darbi aktuāli septembrī? 

Septembrī jāsagatavo daudzgadīgie augi ziemošanai. Aktuāla kļūst arī rudens mēslošana, kas palīdz augiem labāk sagatavoties ziemas periodam. 

Septembrī vēl var stādīt zemenes, kā arī krūmogulājus, piemēram, jāņogas, upenes, ērkšķogas. 

Un septembris, protams, ir īstens ražas novākšanas laiks. 

Pircējiem patika šis ieraksts

1/5
1 Klientu vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?