Noderīgi padomi

Kā izvēlēties apgaismojumu?

4.5/5
08 05 2017

Gaisma – viens no galvenajiem elementiem, kas pārvērš telpu, kurā Jūs dzīvojat, māju vai telpu, kurā strādājat, birojā. Pareizs apgaismojums ļauj vieglāk veikt noteiktus uzdevumus, justies brīvāk un ērtāk. Lai kā tur arī nebūtu, katrā telpā nepieciešami dažāda veida gaismas ķermeņi, tāpēc izvēlēties nav nemaz tik vienkārši. Tieši tāpēc 220.lv ir sagatavojis šo gidu, kas palīdzēs tikt skaidrībā ar apgaismojuma iekārtu pirkšanu.

Gaismekļu veidi

Pirmkārt, iesakām iepazīties ar dažāda veida gaismekļiem, jo katram no tiem piemīt unikālas īpašības.

Griestu lampas

Kā jau norāda pats nosaukums, šāda tipa gaismekļi tiek uzstādīti pie griestiem. Tie var tikt iebūvēti vai nedaudz izvirzīti - citiem vārdiem sakot, tie būs piekārti. Neatkarīgi no tā, kuru no divām iespējām izvēlēsieties, griestu lampām nav nepieciešama liela telpa un vizuāli telpa netiks pārslogota, tāpēc jūs droši varat izvēlēties šos gaismekļus arī mazām telpām. 

Piekaramās lampas

Šāda veida gaismekļi pārsteigs jūs ar dažādām iespējām: viens no iemesliem, kāpēc tās tiek uzskatītas par vienu no daudzpusīgākajām izvēles iespējām. Šādi apgaismes ķermeņi var izstarot gan spilgtu, gan gaišu gaismu, un jūs varēsiet pārvērst gaismekli neredzamā vai gluži pretēji sarežģītā un uzkrītošā interjera detaļā. Tātad būtībā šo gaismekļu pielāgošana ir atkarīga tikai no jūsu personiskajām vajadzībām - pat visnegaidītākās idejas var tikt realizētas.

Iebūvējamie gaismekļi

Šāda veida gaismekļi, kas pazīstami arī kā LED paneļi, vispirms fascinē ar minimālisma izskatu, tos bieži izmanto kā papildu detaļas mājīguma radīšanai. Šādus paneļus reti izvēlas kā galveno apgaismojumu, bet vietās, kur ir mazāk gaismas (vannas istabā, gaitenī, virs virtuves skapjiem utt.), tā būs ārkārtīgi ekonomiska un praktiska izvēle.

Sienas lampas

Šos gaismekļus parasti izmantoti kā papildu gaismas avotu, lai lasītu, mazgātos vannā vai radītu mājīgāku atmosfēru bērnu istabā. Tos var izmantot arī, lai uzsvērtu dažus objektus (gleznas, fotogrāfijas uc.) vai vienkārši radītu sarežģītāku interjeru.

Stāvlampas

Šie gaismekļi tiek izmantoti arī kā papildu apgaismojums, kas palīdzēs radīt mājīgu un pat nedaudz romantisku vidi. Tiesa, ja izvēlaties spilgtākas spuldzes, nelielā telpā šāds gaismeklis var arī aizstāt galveno apgaismojumu. Stāvlampas tiek novietotas uz zemes, lai jums būtu iespējams tās pārvieto, kad vien tas būs nepieciešams.

Galda lampas

Kompaktas un mobilas, bet vienlaikus ļoti vērtīgas un efektīvas - tas būtu vispiemērotākais veids, kā aprakstīt šāda veida gaismekļus. Jūs varat tos ievietot guļamistabā pie gultas vai uz darba galda vai bērnu rakstāmgalda. Ja nepieciešams, to pašu lampu var pārvietot uz citu vietu, radot papildu, bet ļoti nepieciešamu gaismas avotu. Ņemiet vērā arī šo lampu dizainu - jūs būsiet pārsteigti par to, cik plaši dizaina risinājumi ir pieejami!

Bērnu apgaismojums

Starp šiem gaismekļiem jūs atradīsiet lampas, kuras varēs viegli uzstādīt vai ērti novietot dažādos iepriekš minētajos veidos - visiām lampām ir unikāls un rotaļīgs dizains. Protams, tas nenozīmē, ka tās neveic savu galveno funkciju (jūs atradīsiet gan galveno, gan papildu apgaismojuma iespējas bērnu apgaismes ķermeņu vidū), bet jūs, iespējams, piekritīsiet, ka bērni vispirms pievērsīs uzmanību tieši lampas dizainam. Jūs varat būt mierīgi - šajā gadījumā jums noteikti būs plašas izvēles iespējas!

Lampas-ventilatori

Kā jau norāda nosaukums, šīs lampas ne tikai apgaismos telpu, bet arī nodrošinās citu, īpaši noderīgu funkciju vasaras sezonā, vēdinot telpu. Vissvarīgākais ir tas, ka šādam gaismekļa ventilatoram nav nepieciešama papildu telpa vai liels daudzums elektroenerģijas, bet jums ir divkāršs labums. Patiesībā pat trīskāršs: jūs atradīsiet vairāk nekā tikai vienu stilīgu iespēju kā papildināt savu interjeru! 

Gaismekļa mērķis

Šo produktu mērķis un vispiemērotākais veids lielā mērā ir atkarīgs no apgaismojuma veida, kuru plānojat izveidot. Ir vairāki galvenie veidi:

Vispārējais apgaismojums

Pazīstams arī kā galvenais vai apkārtējais apgaismojums, tas rada kopējo gaismu telpā, ko parasti izmanto, tiklīdz kā mēs ieejam telpā. Griestu, piekaramie vai iebūvējamie gaismekļi ir īpaši piemēroti šāda veida apgaismojumam, bet jūs varat pievienot arī papildu gaismas avotus, piemēram, grīdas lampas vai galda lampas.

Mērķa apgaismojums

Parasti tas ir mazākas, bet koncentrētākas gaismas rezultāts, kas tiek novirzīts uz konkrētu atrašanās vietu: tas var būt gan virtuves galds, gan jūsu darba galds. Lai apgaismotu konkrētu apgabalu, tiek izvēlēts gaišāks (bieži kontrastējošs apgaismojums salīdzinot ar galveno) apgaismojums. Veids būs atkarīgs no apstākļiem: guļamistabā vislabāk piemērotas būs sienas lampas, virtuvē jūs varat izmēģināt LED paneļus, bet galda lampas būs vislabāk piemērotas galdam.

Akcenta apgaismojums

Ar šāda veida apgaismojumu jūs varēsiet koncentrēties uz noteiktiem jūsu mājas akcentiem - var izcelt gan augus, gan mākslas darbus. Šis apgaismoja veids ietver arī svētku rotājumus, dekorējot Ziemassvētku egli vai dekorējot citas mājas daļas. Iespējams, vislabākais akcenta apgaismojums būs no sienas un iebūvētiem gaismekļiem, bet būtībā izvēle būs atkarīga no tā, kurus priekšmetus (vai pat telpas struktūras) vēlaties uzsvērt. 

Dekoratīvs apgaismojums

Šis apgaismojums pats par sevi kļūs par telpas pamanāmāko daļu, un tādējādi tas piesaistīs apkārtējo skatienus. Iebūvētie gaismekļi būs īpaši piemēroti kāpņu vai grīdas apdarei, savukārt citas telpas labi darbosies ar sveču vai gaismas dizainu, kas ne vienmēr būs piemērots kā galvenais apgaismojums.

Lampas cokols un jauda

Gaismekļa cokols būtībā ir daļa no spuldzes savienojuma - jūs pievērsīsiet uzmanību šim parametram, pērkot jaunas spuldzītes. Tomēr, ja jūs zināt, kāda veida spuldze ir nepieciešama pirms lampas iegādes, ir ieteicams iepriekš pārbaudīt cokola marķējumu. 

Populārākie cokoli:

 • Edisona spuldzes (angl. “Edison screw”) - apzīmēta ar burtu "E", numurs blakus tam ir attālums starp tapām. Šādas spuldzes ir vienas no populārākajām un daudzpusīgākajām. Lielāks skaitlis parasti nozīmē, ka spuldze var izturēt lielāku jaudu un tādēļ ir piemērota „smagākiem”, spilgtākiem apgaismes ķermeņiem.
 • Halogēna kapsulas spuldzes (angl.„Halogen Capsules“) - apzīmētas ar burtu "G", blakus esošajam skaitlim ir attālums starp tapām. Šīs spuldzes ir īpaši izplatītas mājas vidē.
 • Halogēna un LED spuldzes (angl. „Halogen and LED“) - apzīmētas ar burtiem "GU" un numurs blakus tiem ir attālums starp tapām. Tāpat kā Edisona spuldzēm, lielāks skaits šajā gadījumā nozīmē lielāku enerģijas atbalstu. Mēs nepārrunāsim visas LED spuldžu priekšrocības - iespējams, esat dzirdējuši, ka šādas spuldzes patērē mazāk enerģijas un darbojas ilgāk. Arī citi šeit minētie standarti var būt piemēroti tām.

Runājot par spuldžu jaudu, eksperti parasti iesaka nepievērst pārāk daudz uzmanības šim parametram, jo īpaši attiecībā uz dažāda veida spuldzēm. Paturiet prātā, ka kvēlspuldzes ir lielākais elektroenerģijas avots, kam seko halogēns, tad kompaktās dienasgaismas spuldzes un, visbeidzot, ekonomiskākās LED spuldzes. Ir jēga salīdzināt tikai to jaudu, bet, ja jūs zināt, ka vēlaties to pielāgot galvenajam apgaismojumam, iespējams, vēlēsieties izvēlēties modeļus ar vairāk vatiem: tad jūs noteikti nepalaidīsiet garām to funkcionalitāti.

Gaismekļi pēc istabām

Jūs varat arī izvēlēties gaismekli atbilstoši telpai, kurā plānojat to izmantot - mēs esam izcēluši populārākās iekštelpu iespējas.

Foajē, zāle un kāpnes

Bieži vien foajē, zāle un kāpnes ir pirmais, ko mēs redzam, ieejot ēkā. Izmantojiet šo faktu, radot pirmo iespaidu: ja mājas stils ir klasisks, var vienkārši piekārt lustru, ja mājās dominē mūsdienīgs minimālisms, var izmantot nelielas lampiņas.

Protams, daudz kas atkarīgs no telpas izmēra – liels gaismas ķermenis būs piemērots tikai lielas mājas īpašniekiem, bet mazas lampiņas milzīgā zālē izskatīsies nevietā, lai cik izteikts minimālisma piekritējs Jūs nebūtu.

Neaizmirstiet, ka reizēm gaisma nepieciešama drošības nodrošināšanai, tāpēc noteikti parūpējieties par to pie kāpnēm. Tur iespējami jebkādi risinājumi, tomēr izskatiet speciālas gaismas diožu lentes iespēju kāpnēm – tā ne tikai apgaismos kāpnes, bet būs lieliski piemērota ikvienas mājas, biroja vai citas ēkas stilam.

Viesistaba

Acīmredzams, ka viesistabā bieži mēdz būt viesi, un arī Jūs paši tur bieži vien atpūšaties. Šeit var izmantot apgaismojumu kā iespēju uzsvērt istabas īpašos akcentus: tekstūru, mākslas darbus, attēlus. Protams, ja budžets neļauj, var bez tā arī iztikt.

Tāda veida telpās svarīgi izmantot maigu gaismu. Šim nolūkam lieliski būs piemēroti sienas gaismas ķermeņi, stāvlampas,montējami gaismas ķermeņi vai pat lustras-ventilatori. Apgaismojums šeit nav tik svarīgs, taču ja Jūs bieži lasāt, spēlējat spēles vai nodarbojaties ar kaut ko, kur jāsasprindzina acis, tad noteikti pasūtiet galda lampu.

Ja Jūs biedē lieli elektrības rēķini, Jūs varat internetā pasūtīt ekonomiskās spuldzes, kas ļaus Jums ievērojami ietaupīt.

Šai jautājumā mūsdienu tehnoloģijas jau sen ir progresējušas, tāpēc nav vērts baidīties.

Ēdamistaba

Ēdamistabas centram jābūt galdam, tāpēc tieši tam nepieciešams visspilgtākais apgaismojums. Ja galds ir apaļš, virs tā var piekārt lustru, tostarp citu veidu galdiem būs piemērots jebkāds apgaismojums.

Papildus gaismas avots var būt sienas gaismas ķermeņi vai stāvlampas – tādējādi telpai var piešķirt vēl nedaudz mājīguma un romantikas.

Virtuve

 Atcerieties, ka virtuve ir „visdzīvākā” vieta Jūsu mājā, un šeit apgaismojumam ir jābūt spilgtam, tam jābūt piemērotam gan gatavošanai, gan arī recepšu lasīšanai. Dekoratīvs apgaismojums šeit parasti nav vajadzīgs, tāpēc izmantojiet to tikai virs noteiktiem objektiem, piemēram, grāmatām vai ziediem.

Virtuvē vislabāk parūpēties par vienmērīgu gaismas sadalījumu, tāpēc labāk izmantot vairākus montējamus gaismas ķermeņus, nekā vienu lielu lustru. Ja Jūs tomēr nevarat iztikt bez lustras, iesakām iegādāties vairākus papildus sienas gaismas ķermeņus.

Dažās virtuvēs noteiktā vietās var būt vajadzīgs papildus apgaismojums, tāpēc varat uzstādīt gaismas diožu lampas virs izlietnes, plīts vai citās vietās, kur tas nepieciešams.

Darba telpa

Nav svarīgi, kur Jūs gatavojaties uzstādīt apgaismojumu, birojā vai personīgajā darba kabinetā, tam jābūt spilgtam! Izmantojiet nevis vienu, bet vairākus gaismas ķermeņus, un noteikti iegādājieties galda lampu, ja bieži strādājat pie rakstāmgalda. Darba kabinetā apgaismojumam jābūt maksimāli dabiskam, tam jābūt ideālai dienas gaismas alternatīvai, tāpēc nevajadzētu izvēlēties pārāk aukstu toņu spuldzes un nepārcentieties ar krāsainām gaismas diožu lentām, jo tās novērsīs Jūs no darba.  

Vannasistaba

Cilvēki parasti vismazāk investē vannasistabas apgaismojumā. Neskatoties uz to, tur tas nav mazāk svarīgs. Šeit var izmantot parastus sienas gaismas ķermeņus, tomēr mēs iesakām parūpēties arī par apgaismojumu virs spoguļa, lai izvairītos no nevajadzīgām ēnām, ja Jūs, piemēram, klāsiet grimu.

Āra apgaismojums

Protams, ja Jūs dzīvojat dzīvoklī, āra apgaismojums Jums nav aktuāls. Tomēr savā mājā vai birojā apgaismojums ārā būs ļoti noderīgs. Gan kā dekorācija, gan arī drošības nolūkā. Nevajag izvēlēties pārāk spilgtus vai izaicinošus variantus, apgaismojumam nevajadzētu tracināt ne Jūs, ne Jūsu kaimiņus. Izmantojiet gaismu, akcentējiet atbilstošas ēkas detaļas, celiņus vai ziedus.

Var izmantot arī kustības sensorus. Saskaņā ar atsauksmēm internetā, tie ir ērts risinājums pie biroju durvīm, pie vārtiem vai tamlīdzīgās vietās.

Īss kopsavilkums, izvēloties atbilstošu gaismekli

Izvēloties labāko gaismas ķermeni, jums vajadzētu:

 1. Izvēlieties gaismekļa veidu. Griestu, piekaramie, iebūvēti, pie sienas stiprināmi, galda, bērniem piemēroti vai ar ventilatoru? Gan šiem gaismekļiem, gan grīdas lampām un LED paneļiem ir savas priekšrocības, ar kurām jums vajadzētu iepazīties!
 2. Izlemiet, kādu apgaismojumu jūs izmantosiet. Gaismekļus izmanto vispārējam, akcentu piešķirošam, mērķa un dekoratīvajam apgaismojumam - izlemiet, kurš jums ir labākais un piemērotākais.
 3. Pievērsiet uzmanību apgaismes ķermeņa cokolam un jaudai. E14, G13, G10 ir tikai daži no cokoliem, kurus atradīsit, kad sāksiet piemērotas spuldzes meklēšanu. Atšifrējiet burtus, ciparus un izlemiet par jaudu!
 4. Izlemiet, kurā telpā jūs izmantosiet lampu. Atkarībā no tā, vai jūs meklējat gaismas avotu priekšnamam, koridoram, kāpnēm, viesu istabai, ēdamistabas zonai, virtuvei, darbistabā, vannas istabā vai gatavojaties izgaismot āra objektus, svarīgi būs atrast katrai zonai atbilstošu apgaismojumu.

  Gaismas ķermeņi var kalpot tikpat, cik māja

  Pērkot gaismas iekārtas, nevajadzētu aizmirst, ka visdrīzāk tās Jums kalpos ļoti ilgi. Parasti tās maina tikai nākamā remonta gadījumā. Tāpēc nebaidieties investēt nedaudz vairāk.

  Interneta veikalā 220.lv Jūs garantēti atradīsiet piemērotus gaismas ķermeņus par izdevigām cenām, nekā kur citur, bet ar speciāliem diskonta kodiem var saņemt īpašas atlaides!

  Pircējiem patika šis ieraksts

  4.5/5
  2 Klientu vērtējumi

  Kā jūs novērtējat šo ierakstu?