Noderīgi padomi

Kā atradināt savu suni no priekšmetu graušanas?

5/5
23 09 2017

Visdrīzāk ikviens suņu saimnieks vismaz reizi mūžā ir atradis sagrauztas kurpes vai cimdus. Daži suņi diezgan ātri saprot, ka tā darīt nevar, bet citi ignorē saimnieka draudus un turpina apstrādāt mājās esošās lietas.

Kā risināt graušanas problēmu?

Kādēļ suns grauž priekšmetus? Ir ļoti svarīgi saprast, ka suņa uzvedības īpatnības, kas mums rada ievērojamas problēmas, četrkājainajam ir pilnīgi dabiskas. Viņš, grauzdams mēbeles, apavus vai citus priekšmetus, zogot no atkritumu tvertnes vai velkot mājās no parka dažādas pagales un tās apstrādājot, masē savus zobus un smaganas. Tātad sunim graušana ir patīkama, un viņš nesaprot, kādēļ dažas lietas var grauzt, bet citas - nē. Saimnieku pienākums ir noskaidrot un pārliecināties, ka sunim mājās vienmēr ir, kur “asināt” zobus.

Saskaņā ar Latvijas lielākā interneta veikala 220.lv speciālistu teikto, šobrīd suņiem paredzēto preču klāsts ir ļoti plašs, ir iespējas izvēlēties visdažādākos graušanai paredzētos priekšmetus: dažu iekšpusē var ievietot gardumu sunim, lai četrkājis ilgāku laiku būtu aizņemts, kamēr to izurbinās, citi priekšmeti paredzēti suņiem ar lieliem un spēcīgiem žokļiem, tādēļ tie kalpos ilgāku laiku.

Daudz nopietnāka problēma ir tad, ja suns grauž psiholoģisku problēmu dēļ, kas rodas, ja sunim trūkst saimnieka uzmanības. Suns nav kaķis, kuram nav svarīgi, vai Jūs esat vai neesat mājās, sunim saimnieks ir svarīgākā persona viņa dzīvē, tādēļ, ja trūkst maiguma vai tiek veltīts pārāk maz laika, dzīvnieks ar graušanu un sliktu uzvedību izcīna uzmanību. Graušanu var veicināt arī garlaicība un pārāk maza fiziskā aktivitāte. Ja Jūs visu dienu esat darbā un suni izvedat pastaigā tikai piecpadsmit minūtes vai pusstundu, tad ļoti iespējams, ka dzīvnieks drīz sāks apstrādāt mājas mēbeles un sienas, jo uzkrāto enerģiju ir kaut kā jāiztērē. Tātad, pirms iegādāties suni vienmēr apsveriet, vai varēsiet tam veltīt pietiekami daudz sava brīvā laika, painteresējaties par suņa šķirnes īpašībām. Piemēram, vācu aitu sugas suņi ir aktīvi dzīvnieki, un viņiem noteikti nepietiks ar īsu pastaigu no rīta un vakarā.

Cīņai ar nepareizu mīluļa uzvedību nav svarīgi, vai suns Jūsu mājās ieradies jauns, vai jau pieaudzis, vai suns ir liels vai mazs, vai suns ir vai nav sterilizēts, jo katram sunim var iemācīt jaunus noteikumus un jaunas komandas. Tādējādi labi dzīvnieka paradumi ir jāveido jau no pirmās dienas, kad viņš ir pie Jums ieradies. Pirmkārt, ir nepieciešams izveidot sunim tādu vidi, lai tajā nebūtu graušanai nepiemērotu lietu. Laikā, kad Jūs nevarat būt kopā ar savu mājdzīvnieku, atvēliet viņam nelielu telpu vai izveidojiet nožogojumu, kurā būtu suņa guļvieta, ūdens, sausās barības bļoda un dažas rotaļlietas graušanai. Preces suņiem ir plašā izvēlē, ar dažādiem nožogojumiem un būriem, lai dažāda auguma suņi tajos justos ērti, tādēļ izveidot atsevišķu vietu mājdzīvniekam patiesi nav sarežģīti. Tātad suns, būdams šādā vidē, dabiski sāk grauzt tajā esošas lietas, un, ja saimnieks vēl veicinās šādu uzvedību ar kārumiem, suns drīzumā sajutīs atkarību no rotaļlietām, kas paredzētas graušanai. Tieši tādu uzvedību mēs vēlamies panākt. Otrkārt, sunim ir jāiemāca komanda “neņem”. To panākt nav grūti: paņemiet rokā kārumu, un to nedodiet sunim, kamēr viņš no Jums neaizgriezīs purnu. Kad šo vingrinājumu suns būs apguvis, tad, izdzirdot komandu “neņem”, viņš nemēģinās paņemt kārumu, kamēr Jūs viņam to nedosiet, šo vingrinājumu var padarīt nedaudz grūtāku, noliekot kārumu uz zemes vai blakus sunim. Protams, ir jāapbruņojas ar pacietību un viss jādara pakāpeniski, jo suns ar pirmo reizi nevar saprast, ko Jūs no viņa sagaidiet. Kad suns spēj pretoties gardumam, apbalvojiet viņu un palutiniet ar mīļāko ēdienu. Vēlāk vingrinājumu var atkārtot ar lietām, kuras suns mīl grauzt. 


Beigās suns sapratīs, ko drīkst grauzt un ko nedrīkst. Protams, ir arī svarīgi mājdzīvniekam radīt daudzas iespējas, kā novirzīt enerģiju uz citiem pasākumiem: vediet suni pastaigā ilgāku laiku, ja Jums patīk skriet vai braukt ar velosipēdu, ņemiet savu četrkājaino draugu sev līdzi, nopērciet sunim loģikas spēli, kurā ir jāuzmin, kur atrodas ēdiens. Arī attīstīt suņa prātu ir ļoti svarīgi! Visbeidzot, ja suns atrod brīvu brīdi, kad Jūs viņu nepieskatiet, un joprojām kaut ko sagrauž, var piemērot ierobežojošus pasākumus. Saskaņā ar 220.lv speciālistu teikto, var iegādāties speciālas smērvielas, kas ir pilnīgi drošas un videi draudzīgas, bet ar diezgan šķebinošu garšu. Šo smērvielu uzziediet uz lietām, kuras suns mīl grauzt. Labas uzvedības noteikums suņa saimniekam. Suņa smadzenes darbojas savādāk nekā cilvēkam, lietu graušanā viņš nesaredz neko sliktu, tādēļ, kad suns tiek rāts, viņš nesaprot, ko sliktu ir izdarījis, un, iespējams, pat neatceras, jo suņu ilgtermiņa atmiņa ir ļoti maz pētīta. Saimnieka balss toņa paaugstināšanās, rāšana vai pat vardarbība var sunī izraisīt bailes vai agresiju. Mājdzīvnieki ir jāmāca, nevis jārāj.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?