Noderīgi padomi

Kā izvēlēties digitālo fotoaparātu?

4/5
18 02 2018

Mūsdienās pat paši lētākie telefoni ir aprīkoti ar kameru, tomēr faktiski viedtālruņu kameras arvien vēl nespēj pilnībā aizstāt parasto fotoaparātu. Tāpēc, ja Jūs vēlaties iegūt ideālu fotografēšanas pieredzi, iespēju lietot ne tikai automātiskos iestatījumus, un, iespējams, vienkārši vēlaties iegādāties labu kameru par zemāku cenu, tad ir vērts pasūtīt digitālo fotoaparātu internetā. Taču, kā to pareizi izvēlēties?

Maināms vai integrēts objektīvs?

Izvēloties fotoaparātu, vispirms jau jāpadomā par to, kāds objektīvs Jums vajadzīgs. Pieredzējuši lietotāji parasti izvēlas fotoaparātus ar maināmiem objektīviem, tomēr, izdarot izvēli, ne mazāk svarīgi ir arī citi aspekti. Fotoaparātiem ar maināmu objektīvu piemīt šādas priekšrocības:

 • Jūs vienmēr varat nomainīt objektīvu, ja vēlaties iegūt labāku kvalitāti.
 • Vienu fotoaparātu Jūs varat izmantot dažādās situācijās, jo var iegādāties objektīvu ar tuvinājuma iespēju, platleņķa, šaurleņķa vai jebkuru citu objektīvu.
 • Izmantojot objektīvu ar platāku diafragmu, Jūs varēsiet fiksēt iespaidīgus momentus pat tumsā.

Tiesa, priekšrocības ir arī fotoaparātiem ar fiksētu objektīvu.

 • Tie parasti ir nedaudz mazāki izmēra un svara ziņā. Dažus tāda veida fotoaparātus, piemēram, “Sony RX100 IV”, var brīvi ielikt džinsu kabatā.
 • Bieži vien kamerām ar fiksētu objektīvu ir pietiekami lielas iespējas, pat izmantojot vienīgo objektīvu. Tiesa, šīs iespējas netiek izmantotas tik ideāli, kā tās varētu izmantot ar speciālu objektīvu, tomēr tam nav vajadzīgas papildus investīcijas.
 • Nav nepieciešams mainīt un nest sev līdz kādus papildus aksesuārus.
 • Ja Jūs esat parasts lietotājs, tad droši vien jūs vienalga neiegādāsieties otru objektīvu.
 • Ar kameru, kurai ir fiksēts objektīvs, parasti ir daudz vienkāršāk fiksēt kadrus.

Bezspoguļa fotoaparāti – zelta vidusceļš?

Pašlaik tirgū vēl arvien populāras ir lielās spoguļkameras DSLR un kompaktas ierīces bez maināma objektīva. Un tomēr bezspoguļa fotoaparāti, kuriem nav spoguļa (angl. “mirrorless”), var kļūt Jums par zelta vidusceļu. Jā, tie maksā dārgāk, tiem ir īsāks akumulatora darbības laiks, tomēr tiem ir daudzas priekšrocības:

 • Tie ir mazāka izmēra, nekā spoguļkameras, bet lielāki, nekā kompaktās ierīces.
 • Bezspoguļa fotoaparāti visbiežāk ir vairāk piemēroti videoierakstu fiksēšanai, jo tiem ir vienkāršāka vadība un liels LCD ekrāns.
 • Maināmie objektīvi šiem fotoaparātiem kvalitātes ziņā ļauj neatpalikt no parastajām DSLR ierīcēm.
 • Jaunākiem vidējās un augstākās klases fotoaparātiem piemīt daudz labāka stabilizācija, salīdzinot ar konkurentiem DSLR.

Vai video ierakstu kvalitātei priekš Jums ir liela nozīme?

Ja Jūs plānojat iegādāties digitālo fotoaparātu nevis fotografēšanai, bet video ierakstu filmēšanai, vai arī tas būs galvenais Jūsu jaunā fotoaparāta izmantošanas veids, tad Jums jāmeklē ierīces ar iespēju filmēt ierakstus ar izšķirtspēju 4K. Kodeki AII-I, sensoru ekrāna vadība, iespēja mainīt krāsu toņus, kadru skaits sekundē utt. – tam visam ir ļoti svarīga nozīme, bet, ja Jūs arī pats nezināt, kas tieši Jums vajadzīgs, tad Jums var palīdzēt internetā esošās atsauksmes.

Vai Jums ir vajadzīgs ātrums?

Neskatoties uz to, ka ir pagājuši laiki, kad fiksētu kadru vajadzēja gaidīt vismaz sekundi, daži fotoaparāti arvien vēl ir lēnāki vai ātrāki, tāpēc, ja Jūs plānojat fotografēt kustīgus objektus, piemēram, sportistus vai automašīnas, mēs iesakām izvēlēties fotoaparātu, kas varēs fiksēt kvalitatīvas fotogrāfijas ar uzstādījumu ISO 800-ISO 6400. protams, liels skaits iespējamo kadru sekundē un ideāls autofokuss arī ir svarīgs. Parasti ar to atšķiras pašas dārgākās kompaktās kameras un fotoaparāti vismaz vidējas klases ar maināmu objektīvu.

Iespējams, Jūs lietosiet fotoaparātu ekstremālos apstākļos?

Tikai daļa fotoaparātu var strādāt -10 un zemāk grādu temperatūrā. Ļoti neliela to daļa ir ūdensnecaurlaidīgi un noturīgi pret putekļu iekļūšanu. Tāpēc, ja Jūs vēlaties fotografēt ziemā, vasarā, pie ūdens un jebkurās citās mazāk ierastās vietās, tad Jums nāksies pameklēt vairāk aizsargātu fotoaparātu. Ja Jūs reti fotografēsiet pilsētā vai kādās citās vietās, kur nav elektrības rozetes, tad jāpameklē fotoaparāts ar labu akumulatora darba laiku vai vismaz ar maināmu akumulatoru. Tiesa, tādā gadījumā gatavojieties pirkt arī atsevišķus akumulatorus.

Tuvinājums – laba, bet ne obligāta funkcija?

Ja Jums vajadzīgs iespaidīgs tuvinājums, tad fotoaparāti bez objektīva atkrīt uzreiz. Tāpat arī vajadzētu painteresēties, vai Jūsu iegādājamā ierīce atbalsta konkrētus objektīvus. Tiesa, ja Jūs plānojat fotografēt attēlu ar darbību, tad par tuvinājumu atkal var aizmirst. Vai var iegādāties vairākus objektīvus!

Svarīgākie fotogrāfijas kvalitātes aspekti

Droši vien vispirms jāsāk ar to, ka liels skaits megapikseļu nebūt nenozīmē labāku kvalitāti. Parasti fotoaparātos ir 12-21 Mp sensors, tā kā, jo vairāk pikseļu var ietilpināt sensorā, jo mazāk gaismas saņem katrs sensors. Tas var būt ne pārāk svarīgs aspekts, fiksējot fotogrāfiju ideālā apgaismojumā, tomēr, nelielā krēslā Jūs fotoaparāts ar augstas izšķirtspējas sensoru var saskarties ar problēmām.

Tāpēc jāpievērš uzmanība paša sensora izmēram. Jo lielāks sensors, jo labāka būs kvalitāte, tomēr jāatceras arī tas, ka ar fotoaparātiem ar lielu ekrānu parasti ir daudz sarežģītāk manevrēt, tāpēc, ja Jūs neesat profesionālis – nepārcentieties.

Cena

Fotogrāfija – tā ir dārga aktivitāte. Ja Jūs to plānojat darīt tikai tādēļ, lai dalītos ar savām fotogrāfijām sociālajos tīklos, tad viss nav tik sarežģīti – iegādājieties fotoaparātu bez maināma objektīva un baudiet. Taču, ja fotogrāfija Jums ir kaut kas vairāk, nekā sociālie tīkli, tad tāda hobija vai pat darba izmaksas būs diezgan augstas, jo nāksies pirkt gan objektīvus, gan dažādus aksesuārus. Nepārcentieties, jo galvenais ir Jūsu iemaņas!

Un tomēr, ja Jūs vēlaties iegādāties fotoaparātu vai citu foto aprīkojumu par mazāku cenu, tad to varat izdarīt vietnē 220.lv, jo šeit vienmēr norit akcijas, izpārdošanas, tiek piemērotas atlaides, izmantojot īpašu promokodu.

Pircējiem patika šis ieraksts

4/5
5 Klientu vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?