Noderīgi padomi

Kā izvēlēties metināšanas aparātu?

23 03 2020

Lai iegūtu pastāvīgu materiālu savienojumu, tie ir jāmetina ar īpašu aparātu. Lai gan var šķist, ka šāds aprīkojums ir vajadzīgs tikai profesionāļiem, patiesībā šo darbu nepieciešamība ir jūtama arī mājsaimniecības darbos. Ja Jums patīk amatniecība un nevēlaties tērēt naudu citu meistaru atalgošanai, metināšanas darbus Jūs varēsiet veikt arī paši. Jums vienkārši ir jāapsver, kāds metināšanas aparāts ir vislabākais – tieši šo jautājumu mēs šoreiz apspriedīsim, lai palīdzētu Jums pieņemt pareizo lēmumu.

Kas ir metināšanas aparāts?

Metināšanas pamatā ir divu materiālu, piemēram, tērauda, alumīnija, misiņa vai nerūsējošā tērauda, kausēšana un to savienojums. Metināšanas aparāts ir atbildīgs par visu šo procesu. Ir vairāki dažādi veidi, kā apvienot metālus, tos metinot – tas ir atkarīgs no ražojuma veida, kuru mēs apspriedīsim nedaudz zemāk. Tomēr tiem visiem ir viena un tā pati būtība: metināšanas zonā enerģija tiek pārveidota siltumā, izraisot metālu kušanu, saplūstot un sajaucoties.

Kā izvēlēties metināšanas aparātu?

Lai jaunais metināšanas aprīkojums patiešām atbilstu visām Jūsu cerībām, izvēloties to, Jums vajadzētu apsvērt dažas svarīgas nianses.

Metināšanas aparāta tips

Tipi tiek iedalīti atkarībā no tā, kā darbojas metināšanas aparāts - tas arī ļaus Jums labāk izprast šo iekārtu īpašības.

Metināšanas aparāts ar stikla elektrodiem (MMA)

Ļoti bieži šādas metināšanas iekārtas tiek uzskatītas par vienām no populārākajām. To darbības princips ir ļoti vienkāršs: starp stikla elektrodu un metināmo metālu tiek izveidots elektriskais loks, kas izkausē abus šos materiālus.. Šādā veidā tie savienojas un, kad elektroda pildviela izkūst, veidojas aizsargājošā gāze un izdedži. Šiem aparātiem ir raksturīgas šādas īpašības:

 • Ir iespējams droši strādāt ārpus telpām, pat stipra vēja laikā;
 • Laba mijiedarbība ar visiem biezākiem materiāliem, tomēr metināšana ar elektrodu - nav vispiemērotākā izvēle plānu metālu metināšanā;
 • Lēts metināšanas process – ir pietiekami ar aparāta un elektrodu iegādi (metināšanai nav nepieciešama gāze);
 • Tās ir – vienas no letākajām metināšanas iekārtām;
 • Pietiekami vienkārša lietošana – šādu aparātu var izmantot amatieri, tomēr kvalitatīvs rezultāts joprojām būs atkarīgs no noteiktām prasmēm.

Metināšanas aparāts ar nekūstošu elektrodu aizsarggāzes vidē (TIG)

Tas ir – daudz modernāks un „tīrāks“ aparāts. Lai padarītu procesu raitāku, šajā gadījumā tiek izmantots argons vai cita, no konkrēta materiāla atkārīga aizsarggāze. Elektriskais loks šajā gadījumā veidojas starp kausētu metālu un volframa elektrodu. Šādām ierīcēm ir sekojošās īpašības:

 • Augstākā kvalitāte, īpaši precīza metināšana;
 • Vairāk tīrības un estētika;
 • Iespējams strādāt ar īpaši plāniem metāliem;
 • Sarežģītāks mehānisms, kas prasa daudz vairāk prasmju – šāds aprīkojums vislabāk ir piemērots profesionāļiem ar īpašām zināšanām metināšanos darbos;
 • Ilgmūžība, kas prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus.

Metināšanas aparāts ar kūstošu elektrodu inertās gāzes vidē (MIG)

Šīs iekārtas tiek devētas arī par pusautomātiem. Procesa laikā, aizsarggāzes vidē veidojas elektriskais loks starp kausējamo vielu un metināmo metālu. Šajā gadījumā ir iespējams izvēlēties gan strāvu, gan aktīvo gāzi vai to maisījumu – piemēram, oglekļa dioksīdu, kas sajaukts ar argonu. Šie aparāti piedāvā sekojošās funkcijas:

 • Lieliska izvēle amatieriem – ar to ir viegli iemācīties strādāt, bet daudzi modeļi pat piedāvā automātisku vadību;
 • Neliels svars;
 • Laba iekārtas cena, tomēr ir nepieciešams papildu aizsarggāzes balons;
 • Plašas pielietojuma iespējas – pietiekami liels metināšanas ātrums un labāka plānāko materiālu kontrole;
 • Pietiekami tīrs metināšanas process.

Kas ir invertora metināšanas aparāts?

Ļoti bieži tirdzniecībā ir pieejami invertora metināšanas aparāti, tāpēc rodas jautājums, kas tie tādi ir. Būtībā invertors ir elektroniska sprieguma regulēšanas sistēma. Tas arī ir invertora metināšanas iekārtas darbības principa pamats: tas pārveido maiņstrāvas enerģiju zemākā vai augstākā. Šajā procesā tiek izmantots elektronisks komponents, nevis milzīgs transformators, tādēļ šādas metināšanas iekārtas ir ievērojami vieglākas, kompaktākas un pat efektīvākas. Tieši šo priekšrocību dēļ, tirgū dominē tieši šie invertora metināšanas aparāti, bet transformatora modeļi tiek uzskatīti par nedaudz novecojušiem.

Citas svarīgas īpašības

Izvēloties metināšanas aparātu, apsveriet arī šos aspektus:

 • Jauda. Ierīcēm ar lielāku jaudu ir vieglāk tikt galā ar biezākiem metāliem, tomēr, ja spriegums ir ļoti augsts, papildu būs jāiegādājas īpaši barošanas avoti, piemēram, ģenerators. Novērtējiet arī darba apjomu: ja Jūs metiniet kā amatieris, Jums noteikti nebūs vajadzīga maksimāla jauda.
 • Svars un ergonomika. Lai Jūs varētu vieglāk pārvietot šo aparātu uz citu vietu, vajadzētu izvēlēties kompaktāku, mazāka svara modeli ar ļoti ērtu rokturi. Taču pārliecinieties, ka svara dēļ netiks upurēta jauda – šajā gadījumā ir jāatrod visoptimālākais risinājums.
 • Metināmā materiāla biezums. Lai arī tipu ir iespējams izvēlēties balstoties uz informāciju, kādiem metāliem tas būs piemērots, ir lietderīgi vēlreiz pārliecināties, vai tas būs piemērots arī turpmākiem uzdevumiem.
 • Cena. Metināšanas iekārtas izmaksas ir atkarīgas no veida, jaudas un daudzām citām īpašībām. Padomājiet par to, cik bieži Jums būs nepieciešams šis aparāts, un nosakiet savu budžetu – tas krasi sašaurinās Jūsu meklējumus.
 • Komplektācija. Cenu var ietekmēt arī kopējā komplektācija. Dažreiz komplektā ar metināšanas iekārtu nāk arī metināšanas maska, koferi un tamlīdzīgi piederumi, kas palīdzēs novērst papildu izmaksas – obligāti atcerieties un apsveriet šo informāciju.

Metināšanas aparātu daudzveidība patiešām ir ļoti liela, tāpēc ir jāņem vērā visi šie kritēriji, un tad Jūs noteikti viegli atradīsiet Jums vispiemērotāko. Novērtējiet ne tikai šī aprīkojuma iespējas, bet arī savas prasmes – tas ir vienīgais veids, kā panākt, lai darbs noritētu gludi un droši. 

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?