Noderīgi padomi

Kā izvēlēties datoru gan darbam, gan izklaidei?

4.7/5
30 09 2019

Datortehnika mūsdienās vairs nav ekskluzīva ekstra, tā ir pilnvērtīga ierīce gan darbam, gan izklaidei, kā arī atpūtai. Datortehnikas piedāvājumi ir gana plaši- stacionārie, portatīvie datori vai pat planšetdatori ir tik dažādi, ka var mulsināt pircēju par vislabākā datora iegādes izvēli. Portatīvos datorus ērti izmantot jebkurai dzīves situācijai, kad ir vajadzība pastrādāt vai noskatīties kādu filmu brīvajā laikā. 

Ja datoru izmantojat gan izklaidei, gan darbam, tad šis raksts būs tieši Jums – apskatīsim, kā izvēlēties personīgo datoru šīm abām dzīves situācijām!

Dators darbam un izklaidei - pēc kādiem pamatprincipiem izvēlēties

Izmērs un svars

Pirmais un galvenais faktors noteikti ir datora izmērs un svars, kas apmierinātu abās dzīves situācijās. Tam noteikti ir jābūt viegli pārnēsājamam, tomēr izmērā, kas apmierinātu gan skatoties filmas, gan strādājot ar programmām un failiem darba vajadzībām. Ja datoram vēlaties lielāku ekrānu, piemēram, vismaz 16 collas, tad uz tā rēķina datora svars kļūst lielāks, bet tā nav vienmēr- ir arī datori, kas maksā dārgi, bet ir gan ar lieliem ekrāniem, gan svarā viegli. 

Portatīvie datori mājas lietošanai, mācībām:

Ekrāna veids

Datori ir ar glancētiem vai matētiem ekrāniem.  Glancēts ekrāns ir ar labāku asumu un dzidrumu, krāsām un kontrastu. Spilgtās krāsas diemžēl dažkārt var traucēt saskatīt uz ekrāna attēloto, ja uz tā atspīd dienas gaisma, turpretim matētu ekrānu datori šo gaismas atspīdēšanu novērš. Šeit līdz ar to ir jāizvērtē- vai strādāsiet bieži ārā vai izmantosiet datoru tikai iekštelpās. 

Portatīvie datori ar glancētiem ekrāniem:

Portatīvie datori ar matētiem ekrāniem:

Procesors

Šobrīd, kā labākie datoru procesori tiek novērtēti Intel Core i5 un Intel Core i3. Vēl ir arī Intel Core i7, kas ir īpaši vērtēts kā kvalitatīvākais HD video nodrošinātājs multimediju failiem, un tas tiek minēts kā īpaši ātrs. Intel Core i7 ir ļoti vērtīgs, ja cilvēks strādā ar apjomīgām video apstrādes programmām vai spēlē spēles.  

Dators, kuru izmantot plāno tikai ikdienā savām vajadzībām, ir pietiekams ar Intel Pentium vai Intel Celeron procesoru. 

Portatīvie datori ar Intel Core i7 procesoru:

Baterija

Ja ar datoru plānojat darboties ārpus mājām vai biroja, tad svarīga ir datora baterija un it īpaši tās darbības ilgums. Tas dod iespēju strādāt kafejnīcās, autobusā vai lidmašīnā, kur bieži vien nav pieejamas elektrības rozetes. 

Iegādājoties portatīvo datoru, aplūkojiet norādīto informāciju specifikācijā - cik ilgs ir ražotāja noteiktais baterijas darbošanās laiks bez elektrības pieslēguma. Mājas apstākļos vislabāk datoru lietot bez elektrības pieslēguma vai bateriju ņemt ārā, ja esat tai pieslēdzies. Ja baterija ir pilnībā uzlādējusies, tad, esot pie rozetes, tā būtiski samazina ilgtermiņā savu spēju būt bez elektrības pieslēguma. Vislabākie datori darbam un atpūtai ārpus mājas ir tādi, kuru baterijas darbības laiks bez elektrības ir 8-10 stundas. 

Atmiņa

Protams, ka katram datora lietotājam ar savu attiecīgo darba vai izklaides mērķi ir savas lietotāja programmas, kuras izmanto. Jo vairāk datoru izmanto, jo vairāk atmiņas tam ir vajadzīgs. 

Operatīvā atmiņa (RAM) ikdienas lietošanai ir pietiekama, ja ir 4 GB apmērā, bet tiklīdz jau datoru izmanto arī darbam, tad labāk ir izdarīt izvēli par labu atmiņai, kas ir jau sākot no 8 līdz par 32 GB. 

Cietais disks

Cietais disks iedalās SSD un HDD burtu kombinācijās, kas atšifrējas ar to, ka SSD ir lielāks datu nolasīšanas un ierakstīšanas ātrums, tikmēr HDD ir nepieciešama ventilācija un ir nedaudz lēnāks un ne tik progresīvs. Lielākoties, ja izvēlas datoru darbam un privātām vajadzībām, tad vislabāk ir izvēlēties datoru ar SSD cieto disku. 

Videokarte

Ja meklējat datoru gan darbam, gan arī izklaidei, tad pievērsiet uzmanību videokartei- ikdienai pietiek ar integrēto videokarti, bet datorspēlēm vai jaudīgākām grafiskajām programmām vislabāk iegādājies papildus videokarti. Videokartes garantēs gan labu attēla kvalitāti, gan ātrumu un efektīvu darbošanos ar programmām. 

Videokartes datoros var būt iebūvētas vai diskrētas. Ja Jūsu darbs ir saistīts ar grafiskajām programmām vai hobijs ir jaunākās paaudzes datorspēles, tad dators ar diskrēto karti ir vērts iegādāties, citādāk, Jums nav iemesla pirkt tik jaudīgu datoru.

Šo videokaršu atšifrējumu vari atrast tehniskajā specifikācijā- ja aprakstā ir norādīts saīsinājums AMD vai nVidia, tad tās ir diskrētās videokartes, bet, ja ir saīsinājums Intel, tad iebūvētā karte.  Iebūvētā grafiskā karte dažkārt ir kopā ar AMD procesoriem. Par to atšķirībām un niansēm lietošanā noteikti pameklējiet vairāk detalizētas informācijas vai palasiet atsauksmes- bieži vien arī šāda informācija palīdz izdarīt labākās izvēles jaunajiem pirkumiem!

Portatīvie datori ar integrēto videokarti:

Pērkot interneta veikalā datoru, noteikti izmantojiet atlases kritērijus- atmiņas lielumu, baterijas darbošanās iespējas laiku bez strāvas, ekrāna izmēru vai procesora veidu- šādā veidā Jūs daudz ātrāk varēsiet izdarīt izvēli par savu jauno darba un izklaides datoru.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.7/5
3 Klientu vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?