Noderīgi padomi

Kā izvēlēties sēklas un kas nosaka to cenu?

4.5/5
15 04 2016

Tomāti tie paši, bet sēklu cenas atšķiras vairākas reizes. Droši vien, ka ar tādu aizdomīgu situāciju ir nācies saskarties katram sakņkopim vai dārzkopim. Vieni vaino pārdevējus alkatībā, citi – cenas, kas noapaļotas sev par labu pēc eiro ieviešanas, bet visiem, kuri vēlas baudīt patstāvīgi izaudzētus ekoloģiski tīrus dārzeņus, augļus vai ogas, nav citas izejas, kā katru pavasari atvērt plašāk savu maciņu. Tātad, kas tad nosaka sēklu cenu starpību? Kā izvēlēties labākās sēklas? Uz šiem jautājumiem mēs arī pacentīsimies atbildēt.

Vissliktākās sēklas – vislētākās sēklas?

Liela iepakojuma tradicionālu, viegli savācamu sēklu cena atkarīga no paša iepakojuma. Sēklas, kas iepakotas visparastākajā papīra maisiņā, vienmēr mēdz būt vislētākās, un pircēji tām pievērš visvairāk uzmanības. Tomēr Latvijā lielākā elektroniskā veikala 220.lv speciālisti brīdina, ka, ja Jūs pērkat tādas sēklas, tad riskējat ar savas ražas bagātību. Papīra iepakojumi nevar pasargāt sēklas no mitruma vai apkārtējās vides temperatūras izmaiņām, tāpēc pircējs riskē iegādāties brāķētu produktu. Turklāt jāpievērš uzmanība arī tam, ka papīra iepakojumos var konstatēt arī patiešām ne pašas augstākās kvalitātes sēklas (vienkāršāk sakot, sēklas, kas neizceļas ar augstu dīgtspēju). Taču lētajos papīra iepakojumos parasti tiek pārdotas tradicionālo, mūsu reģionam raksturīgo, augu un ziedu sēklas, kas nav pārāk jutīgas pret apkārtējās vides ietekmi, tāpēc arī to aizsardzība nav tik svarīga.

TOP piedāvājums

Dilles parastās Common Organic Way 3,0 g cena un informācija | Dilles parastās Common Organic Way 3,0 g | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 199 5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Zemenes Regina cena un informācija | Zemenes Regina | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 309 4.2/5 6st. 13min.
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Dilles SZMARAGD cena un informācija | Dilles SZMARAGD | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 199 5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Parastie īsie gurķi ,,Excelsior“ F1 cena un informācija | Parastie īsie gurķi ,,Excelsior“ F1 | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 649 5/5 6st. 13min.
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Dārzeņpipari Oda cena un informācija | Dārzeņpipari Oda | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 199 5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Skābenes Lyonski cena un informācija | Skābenes Lyonski | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 199 5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Salāti Grand rapids cena un informācija | Salāti Grand rapids | 220.lv LABĀKA CENA
€ 199 5/5 6st. 22min. Izņemiet parīt
Uz grozu
LABĀKA CENA
Petersiļi Astra cena un informācija | Petersiļi Astra | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 199 4.5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
ARBŪZI ZLOTO WOLICY H „ŽALIA STOTELĖ” 0,50 G cena un informācija | ARBŪZI ZLOTO WOLICY H „ŽALIA STOTELĖ” 0,50 G | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 209 5/5 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
TOMĀTI WHITE BEAUTY „ŽALIA STOTELĖ” 0,10 G cena un informācija | TOMĀTI WHITE BEAUTY „ŽALIA STOTELĖ” 0,10 G | 220.lv 3 € ATLAIDE NO 33 €
€ 229 6st. 13min. Izņemiet parīt
Uz grozu
3 € ATLAIDE NO 33 €
Parādīt vairāk

Hermētisks iepakojums – mazāks risks

Profesionāļi atzīmē, kas sēklas mēdz būt labākas kvalitātes, ja tās iepakotas hermētiskā iepakojumā. Hermētiskā iepakojumā tiek uzglabāts vēl viens maisiņš ar sēklām, ka pasargā sēklas no mitruma, aukstuma un citiem bīstamiem faktoriem. Tādu iepakojumu atšķirt nav grūti – parasti uz tā apvāka ir uzraksts vai attēls, ka iepakojums ir hermētisks. Protams, ka tādas sēklas maksā dārgāk.

Hermētiskā iepakojumā uzglabāto sēklu dīgtspēja ir labāka, tāpēc, ja pircējs šogad savā sakņu dārzā vai dārzā plāno ieaudzēt eksotiskus augļus, ziedus vai citus augus, kas nav raksturīgi mūsu valstij, ir izlutinātāki un lēni uzdīgst, tad labāk neriskēt un izvēlēties kvalitatīvas sēklas. No otras puses, ja Jūs esat nolēmis dārzā izaudzēt avokado vai apelsīnu koku, tad vajadzētu pievērst uzmanību speciālistu ieteikumiem, jo bez labvēlīgiem vides apstākļiem nav vērts cerēt uz brīnumu, pat ja šis „brīnums” arī ir bijis hermētiskā iepakojumā.

Sēklas ar sloksnīti – ērts redzes apmāns

Sēklu ražotāji, kuri vēlas atvieglot darbu sakņkopjiem vai dārzkopjiem iesācējiem, kā arī nopelnīt, nu jau vairākus gadus pēc kārtas piedāvā iegādāties sēklas ar sloksnīti. Tādas sēklas ir ērtāk sēt, jo nav jādomā, kā sadalīt sēklas vienādā attālumā. No otras puses, pircējiem, kuri nolēmuši tādas sēklas iegādāties, vajadzētu kārtīgi padomāt, vai viņi patiešām nevarēs sadalīt sēklas lielākā attālumā vienu no otras. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šeit nav nekādas augstākās matemātikas un sarežģītu aprēķinu: ja plānojat sēt salātus – attālumam ir jābūt lielākam, lai salātiem būtu vairāk vietas augšanai, ja burkānus – attālums jāmēra ar rādītājpirksta garumu. Turklāt vajadzētu pievērst uzmanību arī tam, ka sēklas ar sloksnīti ne tikai maksā dārgāk, bet arī to daudzums ir mazāks (salīdzinot ar tā paša veida sēklām, kas iepakotas tāda paša izmēra iepakojumā, bet bez sloksnītes).

Pārklātās sēklas zaudē savu popularitāti

Šī veida sēklas mēdz būt iepriekš pārklātas ar minerāliem un organiskiem mēslojumiem, kā arī citiem līdzekļiem, kas pasargā augu. Šīm sēklām ir ļoti augsta kvalitāte, dīgtspējas rādītāji ir vienkārši teicami. Cena, protams, atbilst kvalitātei. Šobrīd pārklātās sēklas var iegādāties praktiski visur, bet 220.lv speciālisti apgalvo, ka šo sēklu popularitāte ir kritusies, jo cilvēkiem vispirms jau interesē produktu ekoloģiskā tīrība.

Ekoloģiski tīras sēklas negarantē ekoloģiju

Ekoloģiski tīras sēklas – vienas no visdārgākajām, jo to ražošanā neizmanto nekādas ķīmiskas piedevas, bet dīgtspējas rādītāji ir patiešām augsti. Taču sakņkopji brīdina, ka nauda būs izsviesta vējā, ja ekoloģiski tīrās sēklas jūs pamēģināsiet izdiedzēt, bet pēc tam – izaudzēt augu, palabojot ekoloģijas principu. Tāpēc, nopērkot tādas sēklas, Jūs varat aizmirst par mākslīgo mēslojumu.

Retas sēklas veikalu plauktos ir grūti atrast

Dārgākas par ekoloģiskajām sēklām ir tikai retas vai īpašas sēklas, kuras ievāc ļoti maz. Jo retāks augs- jo dārgākas sēklas. Piemēram, pat latvieši ir izaudzējuši diezgan daudzus latviešu dārzeņu veidus, kurus neviens nereklamē, un parasti tos var dabūt nepavisam ne katrs. Tādējādi retu sēklu cenu iepriekš nosaka grūts darbs un pavisam nelieli tirdzniecības apjomi. Tomēr, pēc speciālistu prognozēm, nākotnē situācijai šajā tirgus daļā ir jāuzlabojas.

Iepakojums – nav vienāds ar iepakojumu

Pērkot sēklas, jāpievērš uzmanība sēklu daudzumam iepakojumā. Parasti sēklu daudzumu mēra gramos, bet daži ražotāji ir pamanījušies mērīt sēklas vienībās, tāpēc briest zināms iekšējs konflikts, kādas sēklas labāk pirkt. Uz šo jautājumu ir grūti atrast viennozīmīgi pareizu atbildi, tāpēc, pirms pērkat sēklas, ieteicams konsultēties ar profesionāļiem, kuri palīdzēs izvēlēties optimālu variantu. Tiesa, ir viens noteikums, ko vajadzētu ņemt vērā: ja plānojat pirkt sēklas savām vajadzībām, neaizraujieties ar lētākiem un lielākiem iepakojumiem, jo sēklu dīgtspējas rādītāji ar katru gadu pasliktinās.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?