Noderīgi padomi

Kāds būs piemērotākais audums, izvēloties gultas veļu?

12 09 2019

Lai miegs būtu pilnvērtīgs, nozīme ir ne vien gultas un matrača kvalitātei, bet arī tam, kāda gultas veļa ir izvēlēta. Šobrīd gultas veļas un to ražošanā izmanto materiālu izvēle ir daudzveidīga, tādēļ aktuāls ir jautājums – kā izvēlēties piemērotāko? 

Uz to, kāda veida gultas veļas audumam dot priekšroku, viennozīmīgas atbildes nav. Tas atkarīgs no individuālajām prasībām, finansiālām iespējām un arī sezonas. Lai būtu vienkāršāk saprast, kuram no variantiem dot priekšroku, piedāvājam plašāku ieskatu populārāko gultas veļas audumu izvēlē. 

Flaneļa gultas veļa 

Flanelis ir mīksts un sildošs materiāls, tādēļ šāda tipa gultas veļa īpaši piemērota lietošanai rudenī un ziemā. Flaneļa gultas veļai priekšroku dos arī tie, kuriem ir grūtības sasildīties. 

Kā būtisku flaneļa gultas veļas trūkumu var minēt tās ātro nolietošanos – pēc vairākām mazgāšanas reizēm gultas veļa zaudēs savu sākotnējo izskatu. Ja vēlies, lai flaneļa gultas veļa kalpo ilgāk, vērts izvēlēties augstākas kvalitātes gultas veļu – tādā gadījumā laika gaitā savēlušos flaneļa matiņus var nogriezt, atjaunojot gultas veļas izskatu un kvalitāti. 

Kokvilnas gultas veļa 

Kokvilnas gultas veļa ir viena no iecienītākajām izvēlēm. Tā ir izturīga un pieskārieniem patīkama.  Šāda tipa gultas veļa ir gaisa caurlaidīga, pieejama plašā rakstu un krāsu daudzveidībā, tomēr jārēķinās, ka spilgtās krāsas laika gaitā var izbalēt. 

Izvēloties kokvilnas gultas veļu, pievērs uzmanību tam, vai sastāvā ir 100% kokvilna. Pretējā gadījumā audums var būt zaudējis savas labās īpašības. 

Kokvilnas gultas veļas komplekti

Satīna gultas veļa 

Pateicoties satīna blīvumam, šāda tipa gultas veļa kalpos ilgi un labi. Satīna gultas veļa ir mīksta, tādēļ piemērota cilvēkiem ar jūtīgu ādu. Izvēloties košu satīna gultas veļu, nebūs jāuztraucas, ka tā laika gaitā izbalēs – krāsas ilgi saglabājas spilgtas un gultas veļa izskatās kā jauna pat pēc daudzām mazgāšanas reizēm. Tā ir arī viegli gludināma. 

Satīna gultas veļas komplekti

Mikrošķiedras gultas veļa

Mikrošķiedras gultas veļa ir patīkama ādai, labi uzsūc mitrumu un ātri žūst. Pieejama dažādos dizainos un krāsās, turklāt nezaudēs izskatu pat pēc daudzām mazgāšanas reizēm – tā nekrāsojas un neizbalē. 

Mikroškiedras gultas veļas komplekti

Poliestera gultas veļa 

Mūsdienās plaši pieejama arī poliestera gultas veļa. Tā pieejama daudzveidīgā krāsu un rakstu izvēlē, nopērkama par demokrātiskām cenām. Tomēr tas ir sintētisks materiāls, tādēļ ātri nolietojas un nav tik draudzīgs veselībai. Tiek uzskatīts, ka labāka alternatīva ir kokvilnas un poliestera sajaukums (tā sauktā – pussintētiskā gultas veļa) – tā nodrošinās labāku miega kvalitāti, taču izmaksās mazāk nekā dabīgo materiālu izstrādājumi. 

Poliestera gultas veļas komplekti

Lina gultas veļa 

Lina gultas veļa nodrošina lielisku termoregulāciju – īpaši svarīgi tas ir karstā vasarā, kad ir vēlme izvairīties no pastiprinātas svīšanas. Ņemot vērā, ka lina gultas veļa ir smagāka kā kokvilnas gultas veļa, tā nodrošina augstāku siltuma līmeni arī aukstajā laikā.  Lina gultas veļa piemērota alerģiskiem cilvēkiem, kā arī personām ar jūtīgu ādu. 

Kvalitatīvu lina audumu var salīdzināt ar vīnu – jo tas vecāks, jo greznāks kļūst. Tas nozīmē, ka lina gultas veļa savu izskatu un funkcijas nezaudēs arī pēc daudzām mazgāšanas reizēm, tieši otrādi  - tas izskatīsies arvien dārgāks. Tomēr jārēķinās, ka lins ir diezgan raupjš – ne visiem tas patiks. 

Zīda gultas veļa

Lai arī varētu šķist, ka zīda gultas veļa lieliski saglabā vēsumu, tomēr salīdzinājumā ar dažiem citiem gultas veļas audumiem (piemēram, kokvilnu) tā var būt samērā sildoša, tādēļ piemērota izmantošanai arī ziemas mēnešos. Zīda gultas veļa piemērota tiem, kuriem nepatīk smags audums – tā ir īpaši viegla. 

Zīds tiek uzskatīts par visgreznāko audumu, turklāt tam piemīts antibakteriālas īpašības. Tomēr jārēķinās, ka kvalitatīva zīda gultas veļa ir samērā dārga. Vēl kāds trūkums – šāda tipa gultas veļa mēdz elektrizēties. 

Gultas veļa būtiski ietekmē miega kvalitāti, tādēļ tās izvēlei ir liela nozīme. Izvēloties kvalitatīvu, sezonai un savām prasībām atbilstošu gultas veļu, parūpēsies par pilnvērtīgu atpūtu. Piemeklējot gultas veļu, uzmanība jāpievērš arī praktiskajiem apsvērumiem – cik ilgi tā saglabās savu izskatu un kvalitāti, kā tā mazgājama un gludināma. Izvērtējot visas nianses, varēsiet atrast vislabāko risinājumu.

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?