ad

Noderīgi padomi

Kur likt vecās riepas?

kaudze ar vecam izlietotam riepam izmesta uz zales
4.6/5
14 09 2020

Saskaņā ar ekspertu rīcībā pieejamo informāciju, šobrīd Latvijā kopumā uzkrāto nolietoto automašīnu riepu skaits pārsniedz 100 000 tonnu, un šis skaitlis ar katru gadu pieaug. Lai arī netrūkst godprātīgu auto īpašnieku, kuri nolietotās vai nevajadzīgās riepas izvēlas nodot servisā vai atkritumu šķirošanas laukumā, joprojām tiek novērots, ka pietiekami daudz riepu atrodas dabā vai gluži vienkārši stāv māju pagalmos, garāžās un citur, jo cilvēki nav pilnībā informēti vai ieinteresēti noskaidrot, kā utilizēt vecās riepas. To šajā rakstā centīsimies noskaidrot. 

Nevajadzīgo riepu izmešana dabā - kādas ir sekas?

Dodoties sēņot vai ogot, mežos dabas velšu vietā nākas redzēt arī nolietotās riepas, kuras nākušas gan no privātmājām, gan servisiem, kur cilvēki nav vēlējušies ieguldīt pūles un līdzekļus un nodot riepas likumīgā veidā tam atbilstošajos pieņemšanas punktos. Tā vietā riepas gluži vienkārši izsviestas mežā, cerot, ka neviens neatklās, no kurienes tās nākušas. Dažas riepas, to komplekts, vai pat veselas riepu kravas - tādus skatus bieži vien var novērot mežos Latvijā. Šāda rīcība ir bezatbildīga un arī pretlikumīga.

Pirmkārt, ir jāzina, ka riepu izmešana ir kaitēšana videi. Vai zināt, ka, lai gumijas riepa sadalītos, nonākot dabā, ir nepieciešami apmēram 50 līdz 80 gadi? Riepas mēdz ne tikai vienkārši izmest uz zemes, bet arī tās aprakt. Riepas it nemaz nav mazas, un viena tonna riepu aizņem aptuveni 17 kubikmetru.

 Riepu specifiskā forma (iekšā esošais gaiss) pastiprina risku, ka pēc aprakšanas tās var atkal parādīties virs zemes, salaužot virspusē esošo augsni. Turklāt, mijiedarbojoties ar lietus ūdeni, riepas sastāvā esošās kaitīgās un pat kancerogēnās vielas ieplūst augsnē, tālāk gruntsūdeņos un līdz ar to arī var nokļūt līdz pat dzīvām būtnēm, kas šādu ūdeni patērē.

Iemeslus šādai rīcībai cilvēki min dažādus - kāds saka, ka tuvumā nav pieejams šķiroto atkritumu pieņemšanas laukums, kur riepas nodot, cits uzskata, ka šo punktu darba laiki nav parocīgi. Tāpat ir tie, kas vienkārši nevēlas nodot nolietoto riepu, jo par to jāmaksā. Un, visbeidzot, dažkārt tie, kas izmet vecās riepas mežos, aizbildinās ar to, ka nav zinājuši par šīs rīcības pretlikumību, "jo tā darot daudzi". Nelegāli izmest, nevis nodot riepas mēdz arī tie uzņēmēji, kas nevēlas slēgt līgumu par riepu apsaimniekošanu un maksāt dabas resursu nodokli. Dabas resursu nodokļa maksāšana attiecas uz tām juridiskām personām, kas Latvijas teritorijā veic uzņēmējdarbību vai saimniecisko darbību, realizējot riepas. 

Otrkārt, par auto riepu izmešanu dabā draud iespaidīgs naudas sods - fiziskām personām tie var būt 70 līdz 700 eiro un juridiskām personām no 350 līdz 2900 eiro. Taču tas nav viss - pieķerot nelikumīgā darbībā, proti, kraujot no transportlīdzekļa ārā riepas, lai atstātu tās dabā, konkrētā automašīna var tikt konfiscēta. Visbeidzot, no personas, kas pārkāpusi likumu, var piedzīt zaudējumus, kas radīti, sakopjot teritoriju. 

veca riepas izmesta meza

Kādēļ riepas nedrīkst dedzināt?

Vēl viens no veidiem, kā cilvēki cenšas atbrīvoties no uzkrātajām vecajām auto riepām, ir tās dedzinot. Protams, arī to ir aizliegts darīt, un par riepu dedzināšanu fiziskām personām var tikt piešķirts naudas sods līdz 1000 eiro apmērā, un juridiskām personām - līdz pat 2000 eiro apmērā. Lūk, kādēļ aizliegts dedzināt vecās riepas:

  • Degšanas procesā no riepas izdala virkni kaitīgu vielu - svinu, butadiēnu un policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus, kas bojā centrālo nervu sistēmu, benzolu, kas veicina vēža attīstīšanos. Tāpat šīs vielas palielina arī sirds un asinsvadu slimību, alerģiju un elpceļu slimību risku;
  • Kad šādi dūmi nonāk gaisā, tos ieelpo dzīvas būtnes, kā arī gaisā esošās vielas pēcāk nonāk lietū un piesārņo augsni;
  • Riepu dedzināšana kaitē ne tikai mūsu, bet arī nākotnes paaudzēm;
  • Degošas riepas ir īpaši bīstamas, jo tās ir ļoti grūti nodzēst. 

Kā utilizēt nolietotās auto riepas pareizi?

Kā iepriekš noskaidrojām, izmest automašīnas riepas dabā vai tās dedzināt ir aizliegts, jo tas nodara kaitējumu videi un dzīvām būtnēm. Tāpat arī riepu uzkrāšana un glabāšana mājās, garāžā, šķūnī vai citur noteikti nav labākais variants. 

Ko īsti darīt ar nolietotajām riepām? Piedāvājam vairākus variantus, kas ir ieteicami un likumdošanai atbilstoši, turklāt vairāki no tiem ir pat pieejami bez maksas:

  • Riepu nodošana šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos - šādi pieņemšanas punkti ir pieejami visā Latvijā, un to atrašanās vietas varat noskaidrot šeit. Lai gan ikdienā šajos šķiroto atkritumu pieņemšanas punktos vienas vecās vieglo auto riepas nodošana maksā aptuveni 2,50 eiro, teju katru gadu daudzi Latvijas šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumi piedalās Latvijas Zaļā fonda rīkotajā akcijā "Dod riepām otru dzīvi". Tās ietvaros konkrētos laukumos, kuri parasti norādīti sarakstā, fiziskām personām ir iespēja bez maksas nodot nolietotās riepas. Aktuālo informāciju par akciju varat noskaidrot mājaslapā Zalaisfonds.lv. 
  • Riepu nodošana riepu servisā / tirdzniecības vietā - vēl viens variants, kuru var izmantot, ja nezināt, kur likt nolietotās riepas, ir to atstāšana riepu maiņas servisā brīdī, kad iegādājaties jaunu komplektu vai maināt ziemas riepas. Visbiežāk šī iespēja pieejama servisos un riepu pārdošanas vietās, kas arī piedalās Latvijas Zaļā fonda rīkotajā akcijā "Dod riepām otru dzīvi". Akcijas ietvaros fiziskās personas bez maksas parasti var nodot tikpat riepu, cik maina vai pērk, proti, ja maini vai iegādājies četras vasaras, ziemas vai vissezonas riepas, tad arī var nodot četras autoriepas bez maksas.
  • Riepu nodošana Lielās Talkas ietvaros - ik gadu Latvijas teritorijā tiek organizēta Lielā talkas diena, kuras ietvaros bieži vien cilvēkiem tiek piedāvāts šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos bez maksas nodot pārstrādei mežā un citviet dabā izmestās autoriepas. Lai organizētu riepu nodošanu, par konkrēto teritoriju, kur atrodamas nolietotās riepas, ir jāinformē savs reģionālais talkas koordinators un arī jāpiesaka talkas vieta. Vairāk informācijas katru gadu par šo iespēju var uzzināt Talkas.lv un Zalaisfonds.lv.
  • Neparasti veidi, kā pielietot vecās riepas - tā vietā, lai nodotu vieglo un kravas automobiļu riepas pārstrādei, cilvēki mēdz rast radošus veidus, kā tās izmantot. Viens no piemēriem ir puķu dobes papildināšana pagalmā ar riepu, kuras vidū sastādītas puķes. Tiesa, šis nav pats gaumīgākais risinājums. Tā vietā var padomāt, kā riepu iekļaut apkārtējās vides dizainā, lai tā piesaista uzmanību un pievilcīgi izskatās. Piemēram, varat riepu izmantot bērnu rotaļu laukumu papildināšanā, kā arī dekoratīvam noformējumam pie auto servisa vai darbnīcas ieejas.

veca riepa puku dobe

vecas riepas bernu rotalu laukuma

Kur nonāk savāktās riepas?

Daudzus interesē tas, kur automašīnu riepas nonāk, kad tās bez maksas vai par salīdzinoši nelielu samaksu nodotas atkritumu pieņemšanas punktos vai servisos. 

Kad riepas nonāk atkritumu laukumos, tās netiek apraktas, jo, kā zināms, katra riepa aizņem diezgan daudz vietas. Tādēļ galvenais mērķis ir domāt par riepu pārstrādes variantiem. Diemžēl pagaidām vēl pārstrādei nav izveidota pietiekami efektīva sistēma, tādēļ ekonomiskā ziņā tā nav izdevīga. Šī iemesla dēļ rūpnīcas ļauj cilvēkiem riepas nodot pārstrādei par samaksu. 

Kad riepa nonāk pārstrādes cehā, to sīki sasmalcina, veidojot granulas, kas tālāk tiek pielietotas vai nu dažādu elementu, piemēram, pat flīžu ražošanai vai arī granulas pārdod uzpircējiem.

sasmalcinatas vecas riepas

Piemēram, Tukumā atrodas Latvijas riepu pārstrādes rūpnīca, kurā automašīnas riepas sasmalcina un pārveido kvalitatīvās granulās, kuras var izmantot dažādiem mērķiem, tai skaitā būvniecībā, kurināmo resursu ieguvei, cementa ražošanai un pat bērnu laukumu segumu ieklāšanai. Pārstrādei nodotās riepas var sasmalcināt līdz pat pulverveida masai, ko lieliski var izmantot kā pildvielu jaunas gumijas ražošanā, ceļu būvē, trieciena mazinošu elementu izgatavošanā, barjeru ražošanā un citu elementu izstrādē.

Ja vēlaties iegādāties jaunas, kvalitatīvas riepas, ieskatieties 220.lv piedāvājumā! Kā arī mēs esam sagatavojuši padomus kā izvēlēties riepas.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.6/5
12 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?