Noderīgi padomi

Mākslīgās vai dzīvās eglītes?

5/5
22 12 2017

Katru gadu Ziemassvētku periodā daudziem pilsētniekiem nākas izvēlēties – nopirkt egli dzīvu vai tomēr mākslīgā egle? Kādi tad PAR un PRET nāk no fermeru puses? 

Egļu audzēšanai tiek izmantotas speciālas jaunaudzes mežmalā vai tur, kur ir pietiekams mitrums. Eglītēm vajadzīgs mitrums 3-5 gadus (tas nepieciešams, lai tās izaugtu līdz 1-1,5 metriem, un būtu derīgas ciršanai un pārdošanai). Turklāt egļu audzēšanai izmanto speciālas jaunaudzes, kurām apkārt ir augstākas egles. Tādējādi eglītes ir pasargātas no vēja, kas var tās nolauzt un padarīt ne pārāk simetriskas. Atšķirībā no meža, šiem kokiem ir pietiekami daudz vietas, lai tie varētu saņemt pietiekami daudz saules gaismas un augt bez papildu traucējumiem. Ziemā zem eglēm patīk slēpties daudziem savvaļas zvēriem, jo apsnigušie apakšējie zari veido lieliskas “kabatas”, kas pasargā no vēja. Tur sev patvērumu atrod stirnas, mežacūkas, savvaļas putni. Jaunaudzē tā nav, tāpēc egles aug greznas un neskartas. 

Bet kur paliek eglītes, kas neatbilst “preces izskata” prasībām? Tās vienkārši pārstāda mežā vai izmanto biodegvielas ražošanā. Kā redzat, problēmu ir daudz, bet labuma ne pārāk daudz, jo, ja paraugās no realitātes viedokļa, Ziemassvētku periodā izgreznotas tās ir tikai 2-3 mēnešus. Vēlāk tās izmet vai izmanto biodegvielai. Lielajās pilsētās tā kļūst par lielu problēmu atkritumu utilizētājiem, jo cilvēki egles vienkārši atstāj pie atkritumu konteineriem. Tās ir jāsašķiro un jānosūta uz katlu mājām, kur tās var vienkārši sadedzināt.

Vai fermeri daudz nopelna ar eglītēm? Viennozīmīgi – nē. Visiem kokiem nepieciešama ikgadēja kopšana, tāpēc vairāki hektāri egļu no dārzkopjiem prasa vairāku cilvēku darbu un reizēm visai lielus izdevumus. Tāpēc to pārdošana nenes pārāk lielus ienākumus. Zemes gabals, kas palicis pēc jaunaudzes, nav lauksaimniecībai piemērots, tāpēc vajadzīga speciāla tehnika, kas palīdzēs iznīcināt plaši izplatījušās egļu saknes.

Fermeri izsakās par mākslīgo egļu uzstādīšanu. Mežā ir daudz vērtīgākas koku sugas, kuru audzēšana nes vairāk peļņas, tāpēc eglīšu audzēšana mežkopībā nav masveida parādība.
Pircēju galvenais arguments – meža smarža. Jāsavāc visa informācija, vai patiešām nav īpaši dezodoranti ar meža smaržu, kas paredzēti eglīšu apsmidzināšanai. Tā mājās būs gan meža smarža, gan Ziemassvētku eglīti varēs izmantot nākamajā gadā. Protams, tas ir aktuāli tiem, kam nav sava dārza un nav iespējams iestādīt pagalmā savu egli. Visbiežāk stāda zemas dekoratīvās sudrabegles, jo tām ir blīvākas skujas. Turklāt tām nav augsts stumbrs un tās ir piemērotas rotājumu uzlikšanai. 

TOP piedāvājums

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Klientu vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?