Noderīgi padomi

Multivārāmais katls – neaizstājams palīgs virtuvē

31 08 2017

Visas sievietes vai vīrieši, kuri neizvairās no darba virtuvē, lieliski zina, cik daudz laika un enerģijas aiziet ēdiena gatavošanai visai ģimenei vai draugiem, kuri nāk ciemos, nerunājot jau par pannu, katlu un trauku kalniem, kas paliek pēc vakariņām. Novatoriskie daudzfunkcionālie vai multifunkcionālie katli var ievērojamā mērā atvieglot ikdienas dzīvi.

Multivārāmā katla uzdevums ir optimizēt pārtikas pagatavošanas ilgumu un programmēt pārtikas pagatavošanas procesu. Tas nozīmē, ka viens aparāts var izpildīt vairāku ierīču funkcijas: sautēt, vārīt, tvaicēt, cept, sasildīt ēdienu, vārīt sutināšanas režīmā utt. Turklāt var vakarā iepildīt katlā produktus un izvēlēties laiku, kad katlam jāpagatavo brokastis vai pusdienas. Tā ir ļoti ērta ierīce arvien aizņemtiem un steidzīgiem cilvēkiem!

Pašreiz Latvijas tirgū ir plaša multivārāmo katlu izvēle. Piemēram, vienā no lielākajiem internetveikaliem Latvijā 220.lv var atrast tādu pazīstamu ražotāju aparātus, kā Philips, Redmond, Zelmer un daudzu citu, to cenas sākas no 35 eiro un pieaug līdz pāris simtiem atkarībā no katla funkcijām un iespējām. Tiesa, tik liela izvēle rada jautājumu par to, kā izvēlēties multivārāmo katlu, kas varēs optimālā veidā apmierināt Jūsu ģimenes vajadzības.

Katla lielums un jauda

Izvēloties multivārāmo katlu, vajadzētu balstīties uz vairākiem kritērijiem: ģimenes locekļu skaitu, ēšanas ieradumiem un ēdieniem, kurus Jūs vēlētos gatavot jaunajā ierīcē. Ja Jūs plānojat tajā vārīt tikai brokastu putru, zupu vai cept steikus vakariņām, tad Jums noteikti nav vajadzīgs Philips multivārāmais katls, kurā ir no 25 un vairāk ēdiena gatavošanas programmu, labāk izvēlēties, piemēram, Redmond multivārāmo katlu, kurā ir mazāk programmu, taču tas var piedāvāt lielāku ietilpību. 1-3 cilvēku ģimenei lieliski derēs katls ar 3,5 l tilpumu, bet, ja ģimenē ir 4-5 cilvēki, tad labāk izvēlēties 5,5 l katlu.

Jāņem vērā, ka multivārāmā katla jauda, kuras diapazons visbiežāk ir no 300-400 W līdz 2000 W, atkarīga no tā, cik ātri Jūs gribētu ēdienu pagatavot. Multivārāmā katla darbības princips ir līdzīgs mikroviļņu krāsns darbības principam: jo jaudīgāka ierīce, jo ātrāk ēdiens tiek pagatavots. No otras puses, nevajadzētu aizmirst par elektroenerģijas patēriņu, jo paši jaudīgākie multivārāmie katli ir īsti “negauši”, tāpēc, intensīvi lietojot jaudīgo ierīci, elektroenerģijas rēķini neizbēgami pieaugs. Lieliska pārtikas pagatavošanas laika un elektroenerģijas taupīšanas attiecība raksturīga ierīcēm ar jaudu no 650 līdz 900 W.

Tiesa, katram noteikumam ir izņēmums. Šobrīd tirgū var atrast multivārāmos katlus ar indukcijas sasilšanu, kuras gadījumā speciāla bļoda tiek sasildīta, izmantojot elektromagnētiskos viļņus. Tādi jaudīgi un inovatīvi modeļi ļauj gatavot ēdienu ātri un turklāt tērē par 30-40 procentiem mazāk elektroenerģijas, salīdzinot ar tradicionālajiem multivārāmajiem katliem. Tādu virtuves ierīču vienīgais trūkums ir diezgan augstā cena, kas visbiežāk sasniedz 150-180 eiro.

Bļoda un materiāli, no kā tā izgatavota

Pat paša lētākā multivārāmā katla virsmai ir pretpiedeguma pārklājums, kas neļaus pārtikai piedegt un garantē vieglu katla mazgāšanu. Izņēmums var būt tikai “eko bļoda”, kas tiek izgatavota no metāla vai māliem, un kurai nav nekāda pretpiedeguma pārklājuma. Parasti tāda multivārāmā katla ekoloģiskā bļoda tiek uzskatīta par uzticamāku un drošāku gadījumā, ja pārtika tiek gatavota lēnā režīmā. No otras puses, piena produkti tajā diezgan ātri piedeg, bet skābes, kas izdalās no produktiem, var reaģēt ar metālu un veidot kaitīgas vielas.

Var būt divu veidu multivārāmā katla pretpiedeguma pārklājumi: uz keramikas vai politetrafluoretilēna (PTFE) bāzes. Abi šie pārklājumi ir droši, apkārtējai videi un cilvēkam draudzīgi, kā arī vienkārši kopjami – tos pietiek tikai notīrīt ar mitru un mīkstu salveti vai lupatu. Multivārāmā katla bļodu, kas pārklāta ar pretpiedeguma pārklājumu, nedrīkst tīrīt ar cietu sūkli, abrazīviem līdzekļiem. PTFE pārklājumu viegli var sabojāt ar metāla instrumentiem, bet keramikas pārklājums nav triecienizturīgs un tādu katlu nedrīkst mazgāt trauku mazgājamā mašīnā.

Multivārāmā katla programmu daudzveidība

Vairums pircēju, kuri izvēlas multivārāmo katlu, vēlas iegādāties ierīci ar pēc iespējas lielāku skaitu programmu un dažādām funkcijām, tomēr vajadzētu uzdot sev jautājumu par to, vai tas patiešām ir vajadzīgs. Ļoti labi, ja Jums patīk virtuvē eksperimentēt un uzskatāt, ka Jums noderēs visas funkcijas. Taču, ja Jūs plānojat izmantot tikai pašas galvenākās programmas, tad pilnībā pietiek ar multivārāmo katlu ar 10-15 dažādām funkcijām. Tādi katli pieder vidējam cenu segmentam. Tajos visbiežāk ir pārtikas sautēšanas, zupas vārīšanas, apcepšanas, cepšanas, putru gatavošanas, daudzu stundu sildīšanas vai aukstu ēdienu sasildīšanas programmas. Ideālā gadījumā ierīcē jābūt paredzētai iespējai regulēt temperatūru ēdiena gatavošanas laikā vai pagatavošanas atlikšanas funkcijai, lai varētu vakarā uzstādīt, kad katlam ir jāpagatavo ēdiens. Bet, piemēram, ļoti aizņemtiem un arvien steidzīgiem cilvēkiem, kuriem patiešām nav laika kulinārijas eksperimentiem, vajadzētu apsvērt iespēju iegādāties multivārāmo katlu ar makaronu, plova, spageti vārīšanas, pelmeņu cepšanas režīmiem.

Multivārāmais katls ir īsts palīgs virtuvē. Pateicoties tam, Jums būs ne tikai mazāk netīro trauku, bet arī izdosies ietaupīt laiku, kuru Jūs varēsiet veltīt sev vai sev tuviem cilvēkiem. 

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?