Noderīgi padomi

Rekuperatori un to izvēle: kas Jums ir jāzina?

4.3/5
25 03 2020

Pārāk mitrs (kaut arī silts) iekštelpas gaiss var nodarīt lielu kaitējumu. Tas veicina pelējuma un sēnīšu rašanos, mēs sākam biežāk svīst un ciest no citām saistītām kaitēm. Ja Jūsu mājās gaiss ir pietiekami mitrs (tas bieži notiek nesen renovētās mājās bez ventilācijas), šādu situāciju joprojām var labot. To izdarīt palīdzēs dažādiem mērķiem piemērots, telpās uzstādāms rekuperators. Kas tas ir un, kā to izvēlēties – šie ir galvenie jautājumi, uz kuriem mēs varam sniegt atbildi jau tagad.

Kam ir nepieciešams rekuperators?

Pirmkārt, ir jānoskaidro tas, ko rekuperators dara. Šī ierīce uzsūc telpā esošo gaisu, kas, caur filtru nonāk siltummainī, tam nododot savu siltumu. Pēc tam gaiss tiek izvadīts uz āru, un tā jaunie resursi siltummainī tiek uzsildīti, filtrēti un „izlaisti“ telpā. Vai rekuperators atdzesē gaisu? Jā, vasaras periodā telpās tiek izlaists nevis silts, bet auksts gaiss, tieši tāpēc šī sistēma var tikt izmantota visu gadu. Tie arī regulē mitruma un skābekļa līmeni, noņem smakas un samazina kaitīgo savienojumu daudzumu, kas medz uzkrāties telpās.

Rodas jautājums, vai patiešām ir nepieciešams rekuperators, ja, atverot logus, mēs varam sasniegt tos pašus rezultātus? Tomēr, lai pareizi izvēdinātu telpas, Jums vajadzētu atvērt logu ik pēc stundas, tādējādi zaudējot lielu siltuma daudzumu (rekuperatori var ietaupīt līdz pat 90 procentiem). Turklāt, neatverot logus, var novērst putekļu un ziedputekšņu iekļūšanu telpās, un tādējādi novērst alerģiskas reakcijas. Būvējot jaunas mājas ar augstu energoefektivitāti (piemēram, "A" vai "A +" klase), rekuperators ir obligāti jāizmanto. Tomēr, ja Jums ir māja, kura ir vecāka, un Jūs vienkārši vēlaties izbaudīt svaigāku un tīrāku gaisu, ir arī vērts padomāt par šīs ierīces iegādi.

Labākais rekuperators: kā izvēlēties?

Apsverot, kurš rekuperators ir vislabākais, ir jāņem vērā daži galvenie aspekti.

Rekuperatora tips

Saskaņā ar darbības principu, šīs ierīces tiek iedalītas trīs galvenajos tipos:

  • Plākšņu. Šīs ir vienkāršākais tips, kas nodrošina īpaši svaigu gaisu. Tomēr vislabāk tos izvēlēties nedaudz siltāka klimata apstākļos, jo temperatūrai noslīdot līdz mīnusa grādiem, šī rekuperatora plāksne var apledot. Turklāt telpai var būt nepieciešama papildu apsilde. Tieši šāda veida rekuperatori visvairāk sausina gaisu, tāpēc Jums var rasties nepieciešamība papildu iegādāties arī mitrinātāju.
  • Rotējošie. Tie ir – daudz modernākas konstrukcijas ierīces, kas telpai atdod daudz vairāk silta gaisa un novērš nepieciešamību pēc papildu sildīšanas. Turklāt kopā ar gaisu atgriežas arī daļa no mitruma, tāpēc par gaisa mitrinātāju varēsiet aizmirst. Šāds rekuperators nesasalst pat pie liela aukstuma. Vienīgais trūkums – kopā ar gaisu telpā var atgriezties minimālā piesārņojuma daļa, tāpēc vislabāk to izmantot tur, kur gaiss nav piesārņots ar kaitīgām vielām.
  • Atsevišķas plūsmas. Šāda veida izstrādājumus ir daudz vieglāk uzstādīt, jo padeves un izplūdes ierīces ir iespējams uzstādīt tālāk vienu no otras. Šādi rekuperatori var darboties pat pie ekstremāli liela aukstuma, aptuveni 30 grādos, tāpēc tos ir ieteicams lietot vēsāka klimata apstākļos. Papildu telpas apsildīšana nebūs nepieciešama, un efektīva ierīce noņems ne tikai ļoti lielu mitruma daudzumu, bet arī dažādas smakas.

Kas ir mini rekuperators un, kā tas darbojas?

Kas attiecas uz šo ierīču tipiem, atsevišķi būtu jāpiemin mini rekuperatori. To galvenā atšķirība ir tas, ka šīm ierīcēm nav nepieciešama gaisvadu sistēma. Ja visi iepriekš minētie rekuperatoru tipi parasti tiek uzstādīti būvniecības vai renovācijas laikā, mini rekuperatoru var uzstādīt jebkurā laikā, ja jūtīsiet lieko mitrumu.

Šo ierīču darbības princips ir tieši tāds pats, taču ir atšķirīga uzstādīšanas metode. Sienas ārējā daļā ir gaisa ieplūdes un izplūdes atveres, bet iekšpusē tiek uzstādīts siltummaiņa bloks. Tāpēc arī šīs ierīces sauc par sienas rekuperatoriem. Šādi modeļi ir lētāki, vienkāršāki, kompaktāki un klusāki, tomēr pietiekami efektīvi. Izmantojot tos, ir iespējams ietaupīt aptuveni 80 procentus enerģijas. Par mini rekuperatoru ir vērts padomāt, ja vēlaties to uzstādīt dzīvoklī, birojā, privātmājā vai jebkurā citā telpā, kas netiek pietiekami labi vēdināta – jo šīs ierīces potenciāls noteikti neļaus Jums vilties.

1 Rekuperators Mitsubishi Electric VL-50 SR2E cena un informācija | Rekuperators Mitsubishi Electric VL-50 SR2E | 220.lv 5 € ATLAIDE NO 59 €
€ 41700 5/5 1st. 25min.
Uz grozu
5 € ATLAIDE NO 59 €
2 Siltummainis Mitsubishi Electric VL-100U5-E cena un informācija | Siltummainis Mitsubishi Electric VL-100U5-E | 220.lv 5 € ATLAIDE NO 59 €
€ 40800 4.9/5 1st. 25min.
Uz grozu
5 € ATLAIDE NO 59 €
3 Sienas mini rekuperators Aerauliqa Quantum NEXT cena un informācija | Sienas mini rekuperators Aerauliqa Quantum NEXT | 220.lv 5 € ATLAIDE NO 59 €
€ 32500 1st. 25min.
Uz grozu
5 € ATLAIDE NO 59 €
4 Rekuperators Mitsubishi Electric VL-50 S2E cena un informācija | Rekuperators Mitsubishi Electric VL-50 S2E | 220.lv 5 € ATLAIDE NO 59 €
€ 39400 4.7/5 1st. 25min.
Uz grozu
5 € ATLAIDE NO 59 €
5 Mini rekuperators InVENTer iV Light cena un informācija | Mini rekuperators InVENTer iV Light | 220.lv 5 € ATLAIDE NO 59 €
€ 63900 1st. 25min.
Uz grozu
5 € ATLAIDE NO 59 €
Parādīt vairāk

Citas svarīgas īpašības

Pirms galīgā lēmuma pieņemšanas, apsveriet vēl dažas svarīgas nianses:

  • Telpu platība. Lai sasniegtu maksimālu efektivitāti, ir ļoti svarīgi jauno rekuperatoru pielāgot piemērotajām telpām. Katrai ierīcei ir norādīts maksimāla iesūcāma gaisa plūsma un jauda stundā – ir vērts ņemt vērā arī sekojošos parametrus.
  • Elektroenerģijas patēriņš. Iegādājoties šo ierīci, mūsu mērķis ir ietaupīt siltumenerģiju, bet tikpat svarīgi ir arī padomāt par to, cik daudz elektrības izmantos rekuperators. Jo augstāka būs tā energoefektivitātes klase, jo ātrāk šīs ierīces iegāde atmaksāsies.
  • Trokšņošana. Ir loģiski, jo trokšņa līmenis būs zemāks, jo biežāk Jūs varēsiet aizmirst par šo ierīci. Kaut arī jaudīgāki rekuperatori rada vairāk trokšņa, nereti pie vainas var būt arī atsevišķu elementu mijiedarbība, šāda situācija visbiežāk ir sastopāma lētākās ierīcēs.

Ņemot vērā visus šos aspektus, Jūs varēsiet viegli izlemt, kurš rekuperators vislabāk atbilst Jūsu cerībām. Jums noteikti būs no kā izvēlēties, tāpēc Jums jebkurā gadījumā izdosies parūpēties par daudz svaigāku gaisu Jūsu mājās!

Pircējiem patika šis ieraksts

4.3/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?