Gultas un matrači

Gultas un matrači

Miegs! Viena no būtiskākajām ikdienas sastāvdaļām. Un, lai gan ar pārāk ilgu un lielu gulēšanu varam nogulēt pusi no dzīves (interesantākās daļas), tad noteikts miega daudzums mums katram nepieciešams, lai spētu kvalitatīvi funkcionēt katru dienu. Ja miega ir bijis par maz, gulta pārāk cieta, matrača atsperes dūrušās mugurā un, izgulēties nav bijis iespējams – nākamajā dienā visticamāk būsim īgni, samiegojušies un neapmierināti. No kvalitatīvas un priecīgas dienas vismaz puse būs sabojāta. Tieši tāpēc labs un kvalitatīvs matracis ir ļoti būtisks labam un kvalitatīvam miegam.

Kā jau viss mūsdienās, arī matraču izvēle ir ļoti plaša, nostādot katru pircēju diezgan sarežģītas dilemmas priekšā – ko tad īsti izvēlēties un kas būs piemērotākais. Viens no faktoriem, kas noteikti ienāk prātā katram matrača meklētājam – lai būtu izdevīgi un ne pārāk dārgi. Tiesa, ļoti ekonomēt uz kvalitāti nevajadzētu, bet ja izdodas atrast gan kvalitatīvu, ērtu un vēl cenā lētu – kavēties ar pirkuma veikšanu nemēdzam. Matracis ir gluži tāds pats pirkums, kā jebkurš cits, tomēr no tā izvēles būs atkarīga katras nakts miega kvalitāte – tāpēc, der pievērst uzmanību.

Pirms pērkam matraci, noteikti ņemam vērā visas savas prasības, vajadzības un miega paradumus – kā mēdzam gulēt un kas nodrošina ērtumu mūsu miegam? Ierastā miega poza ir būtiska jauna matrača izvēlē. Kāds matrača vieds personīgi jums šķiet ērtāks – mīkstāks vai cietāks? Vai īpašu uzmanību vēlamies pievērst matrača izgatavošanas materiālam un aizsardzībai pret putekļu alerģijām un putekļu ērcītēm? Ļoti būtisks kritērijs – ja ir problēmas ar muguru un sprandas reģionu – iespējams, pareizā matrača izvēle spēs atvieglot gulēšanu un atbrīvoties no sāpēm.

Miega poza par personu spējot pastāstīt daudz – tā vēsta dažādi interneta raksti. Izrādās, miega poza spēj mums arīdzan palīdzēt izvēlēties piemērotāko matraci. Ja ierastā miega poza ir klasiskā – guļot uz muguras – jāizvēlas stingrāks matracis. Guļot uz muguras, svars tiek sadalīts pa visu gultu, bet jāatceras tas, ka mugurkaulam ir nepieciešams stingrs atbalsts, tāpēc stingrāks matracis būs daudz veselīgāks un piemērotāks. Ja mēdzam visbiežāk gulēt uz vēdera un tā ir iecienītākā miega poza, atbilstošāks būs vidēji stingrs matracis, kas pielāgojas ķermeņa formai un svara sadalījumam. Vispiemērotākais matracis būs tāds, kas veiksmīgi apvieno gan mīkstumu, gan stingrumu – tā nodrošinot optimālu ērtumu gulētājam. Bet, ja ierastākā miega poza ir gulēt uz sāna, tad vislabākā izvēle būs par labu mīkstākam matracim, lai pasaudzētu plecus, ceļgalus un gurnus.

Ja miegā mēdzat būt nemierīgi un grozīties daudz, neatrodot piemērotu pozu, matrača mīkstumu vai stingrumu izvēlamies tīri pēc savām sajūtām – kāds šķiet piemērotākais. Vislabāk jau vidusceļu – vidēji stingru matraci, kas būs atbilstošāks dažādām gulēšanas pozām. Ja ikdienā saskaramies ar muguras problēmām un sāpēm, vislabāk izvēlēties matraci, kas spēj atvieglot muguras problēma, ne saasināt tās. Ja nomoka sāpes muguras lejasdaļā, lūkojam pēc stingra matrača, kas balstīs ķermeni un noturēs to ergonomiski pareizā stāvoklī. Bet, ja vairāk problēmas sastopamas locītavās, vai moka kaulu sāpes, labāk izvēlēties matraci, kur pirmā daļa balsta vieglākās ķermeņa daļas, centrālā matrača daļa balsta vidusdaļu – smagāko ķermeņa zonu, bet kāju daļas atbalsts ir līdzīgs pirmajai – balstot vieglākās ķermeņa daļas. Matracis no dabiskiem materiāliem būs daudz pateicīgāks un tīkamāks. Uz tāda būs daudz patīkamāk gulēt un atpūsties. Tas krietni vien ietekmēs labsajūtu miega laikā un uzlabos veselību.

Ja miega laikā bieži svīstat, piemēroti izvēlēts matracis var regulēt svīšanu un tas ir neatsverams ieguvums. Specifiskāki piedāvātie matrači, ar iestrādātām papildus sudraba šķiedrām, palīdzēs regulēt ķermeņa temperatūru un uzsūks, atbrīvos siltumu, ko radīs ķermenis. Modernie matrači pārsvarā lielākoties ir apstrādāti ar dažādiem aizsargmateriāliem pret putekļiem un putekļu ērcītēm, lai situācijās, kad cilvēks ir alerģisks, matracis nebūtu traucēklis, bet gan patīkams palīgs labam miegam un pilnīgai atpūtai no ikdienas gaitām.