Rotaļlietas un spēles no 3 gadiem

Kas jāņem vērā, izvēloties bērnu rotaļlietas?

Bērnība nav iedomājama bez krāsainām, mazām, lielām, skaļām un smieklīgām rotaļlietām, ar kuru palīdzību mazie ķipari ne tikai izklaidējas, bet arī iepazīst apkārtējo pasauli. No vienas puses, ir labi, ka plašais piedāvājums ļauj iegādāties, ko vien sirds kāro, bet, no otras puses, tas arī apgrūtina izvēles izdarīšanu. Ielūkojies šajā ceļvedī, lai saprastu, kas jāņem vērā, pērkot rotaļlietas dažādu vecumu bērniem.

Bērna dzimums, vecums un intereses

220.lv plašajā rotaļlietu piedāvājumā atradīsi daudzveidīgas preces, kas patiks gan zēniem, gan meitenēm. Puisīšiem varētu interesēt dažādas mašīnas, roboti, rotaļu pilsētas un supervaroņi savukārt mazajām princesēm patiks dažādi dejojoši dzīvnieciņi, leļļu mājas un daudz kas cits. Atceries, ka rotaļlietu iedalījums pēc dzimuma ir tikai palīglīdzeklis mantiņu izvēlē, bet galvenokārt vērā jāņem mazā ķipara vecums, intereses un drošība.

 • Līdz 1 gada vecumam mazuļi darbojas ar rociņām, pieskaroties lietām, kā arī iepazīst pasauli caur maņām. Šajā laikā noderīgas ir rotaļlietas, kas reaģē uz kādu bērna darbību, piemēram, piespiežot podziņu, atskan melodija u.tml. Mazajiem interesantas būs mantiņas, kas ir saistošas acīm un arī rada trokšņus, piemēram, grabulīši, mīksti dzīvnieciņi vai bumbas, vannas rotaļlietas, lielie kluči, rotaļu paklājiņi, košļājamās mantiņas un šūpuļkrēsliņi.
 • 1 līdz 2 gadu vecumā bērniņš joprojām mācās cēloņa un seku saistību, ir attīstījusies roku un redzes koordinācija, tādēļ arī rodas vajadzība pēc nopietnākām mantiņām, ar kurām darboties. Šajā gadījumā derēs rotaļlietas, kuras bērns bez riska var mētāt, aiztikt, raustīt un iepazīt tuvāk, piemēram, izturīgas lellītes, rotaļu telefoni, plastmasas grāmatiņas ar lielām bildēm, muzikālās mantas, rotaļu mašīnas, kā arī primitīvas izglītojošās rotaļlietas.
 • Bērniem, kas apmeklē bērnudārzu vai ir pirmsskolas vecumā, patiks dažādas mantiņas, kas ļauj viņiem aktīvi un radoši izpausties. To palīdzēs izdarīt dažādi netoksiski zīmēšanas piederumi, krāsas, kā arī veidošanas materiāli, rotaļu mājsaimniecības piederumi, piemēram, virtuvei, smilšukastes, lielas puzles, spēļu auto un vilcieni utt.
 • Pamatskolas vecuma bērniem patiks jau sarežģītākas spēles un rotaļlietas, kas attīsta viņu loģisko domāšanu, valodas, kā arī dažādas citas prasmes. Šim nolūkam var iegādāties dažādas kāršu un galda spēles, rokdarbu komplektus, sporta aprīkojumu – bumbas, divriteņus, lecamauklas u.c.
 • 10 līdz 14 gadu vecumā bērniem interesē dažādas lietas – kāds dod priekšroku laika pavadīšanai pie datora, bet citi – aktīvām nodarbēm dabā. Izvērtē viņu vajadzības un intereses un, ja nepieciešams, pavaicā, ko bērns vēlētos saņemt. Kā iespējamie varianti var būt: izglītojošas datorspēles, teleskopi, galda spēles, sporta inventārs, kā arī piederumi kāda hobija attīstīšanai.

Rotaļlietas tips

Lai būtu vienkāršāk izvēlēties īsto mantu bērnam, var vadīties pēc dažādiem rotaļlietu tipiem, kurus iespējams aplūkot lapas kreisajā malā. Mūsu interneta veikala piedāvājumā atrodami populārākās rotaļlietas dažādiem vecumposmiem un interesēm:

 • Zinātniskās un attīstošās spēles, radošie komplekti – šeit atradīsi: magnētiskās tāfeles, Adventes kalendārus, kinētiskās smiltis, radošos komplektus, spēļu mūzikas instrumentus, elektroniskās ābeces un daudz ko citu;
 • Konstruktori – populārie LEGO un dažādu citu ražotāju konstruktori lieliem un maziem dažādās sarežģītības pakāpēs – dažādi transportlīdzekļi, pilsētas, objekti, supervaroņi un daudz kas cits;
 • Rotaļlietas zīdaiņiem – dažādas attīstošās mantiņas, figūriņas, dzīvnieciņi, grabulīši, graužamās rotaļlietas, koka mantiņas, muzikālās rotaļlietas, mašīnas un citas preces;
 • Galda un viesību spēles – noderēs gan bērniem, gan pieaugušajiem;
 • Attīstošie paklājiņi – dažādi dizaini, izmēri, materiāli, kas ļauj mazajiem ķipariem iepazīt pasauli;
 • Puzles un 3D puzles – pavisam vienkāršas un sarežģītas puzles, kas aizraus lielus un mazus.

Rekomendējamais vecums

Iegādājoties rotaļlietas, ir svarīgi, lai tās ne tikai patiktu bērniem, bet arī būtu viņiem piemērotas un drošas. Ne velti ražotāji uz rotaļlietu iepakojuma un preču zīmes parasti norāda rekomendējamo vecumu.

Pirms pērc rotaļlietu, pārliecinies, ka tā atbilst mazuļa vecumam, spējām un prasmēm. Šis aspekts ir svarīgs ne tikai no bērna drošības viedokļa, bet arī tādēļ, ka, izvēloties neatbilstoša vecumposma mantiņas, bērnam tās ne tikai nederēs, bet arī var būt bīstamas. Īpaši svarīgs vecumposms ir līdz 3 gadiem, jo šajā laikā jāizvairās mazulim dot rotaļlietas, kurām ir sīkas detaļas vai viegli atdalāmas daļas, kuras bērns var iebāzt mutē. Piemēram, šajā laikā noteikti nederēs klasiskie LEGO klucīši. To vietā ieteicams izvēlēties LEGO Duplo, kas ir lielāki un īpaši paredzēti mazuļu rotaļām.

Materiāls

Viens no svarīgiem faktoriem, kuriem jāpievērš uzmanība, iegādājoties rotaļlietas vai jebkādas citas preces, kas paredzētas bērnam, ir materiāls, no kāda tās izgatavotas. Kā zināms, mazajiem ķipariem patīk visu iebāzt mutē, pagaršot, apskaut un aptaustīt, tādēļ ar to vienmēr ir jārēķinās. Pārbaudi, vai materiāls, no kura mantiņa izgatavota, ir bērnam draudzīgs un drošības standartiem atbilstošs, vai tajā nav toksisku sastāvdaļu, ķīmisku krāsu un citu vielu, kas var kaitēt bērnam. Arī, iegādājoties zīmuļus, krāsas un veidošanas masas, vienmēr pārliecinies, ka tās atbilst visiem drošības noteikumiem. Arī asi stūri un detaļas paaugstina dažādu traumu risku maziem bērniem, tādēļ no šādām mantiņām vajadzētu izvairīties.

Īpašas atzīmes

Ražotājam vajadzētu norādīt to, vai konkrētajai rotaļlietai ir iezīmes, kas ietekmē lietošanas drošumu. Piemēram, pērkot rotaļlietu, kas darbojas ar baterijām, tam noteikti vajadzētu būt parādītam un iepakojumu, kā arī jāpārliecinās, lai bateriju nodalījums stingri noslēdzas. Šādu preču drošības regulējumi ir noteikusi Eiropas Savienība, proti, norādot, ka bateriju nodalījumam ir jābūt atveramam ar divām, nevis vienu kustību, vai arī tam jābūt aizskrūvētam.

Tāpat ieteicams pievērst uzmanību citiem ražotāja norādījumiem, kas minēti uz rotaļlietas iepakojuma vai tās aprakstā. Tur var būt minēts, piemēram, ka prece sastāv no mazām detaļām, kas var būt bīstamas mazuļiem. Vienmēr pārbaudi, vai rotaļlieta ir droša bērnam, pārliecinoties, ka no tās nevar atdalīties nelielas detaļas, kuras rada drošības risku bērnam.

Pieejamo preču klāsts visu vecumposmu bērniem ir milzīgs, un 220.lv piedāvā saviem pircējiem kvalitatīvas un drošas rotaļlietas, kas ne tikai padarīs mazo ķiparu ikdienu jautrāku, bet arī palīdzēs viņiem apgūt jaunas prasmes un zināšanas. Atceries, ka rotaļlietu nekaitīgumu bērniem var noteikt arī pēc CE zīmes (Certificate European) uz tās iepakojuma. Aplūko mūsu piedāvājumu un ļauj savam bērnam attīsties caur rotaļāšanos, iepazīstot apkārtējo pasauli, jaunas formas, krāsas un skaņas!